لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

نیروهای امنیتی مصر با معترضان درگیر شدند


مقام های امنیتی وقضایی مصر در برخوردی شدید با اسلام گرایان و مخالفان آنها، روزچهارشنبه گروهی اززنان طرفدار محمد مرسی را به زندان های سنگین محکوم ساختند ودستور بازداشت ده ها نفر از فعالان عرفی را صادر کردند.همه آنها به شرکت در اعتراض های غیرمجاز متهم بودند.

اسوشیتدپرس به نقل ازمنتقدان درقاهره می گوید این اقدام تصمیم قاطعانه تردولت را به خاموش ساختن ناراضیان وادامه سرکوب اسلام گرایان که اززمان برکناری محمد مرسی آغازشد نشان می دهد. در همین حال دولت برآن است فعالان غیرمذهبی را که از آن اقدام حمایت کردند اما رهبری جدید را به توسل به شیوه های دیکتاتوری متهم می سازند مهار کند.

در گزارش گفته می شود تصویرهای تلویزیونی از دادگاه درشهر اسکندریه ۲۱ زن را با روسری ها ی سفید و اونیفورم های سفید زندان با دست های بسته درقفس متهمان نشان می داد.

یک روز پیشتر، نیروهای امنیتی فعالان زن را در جریان اعتراضی درخارج از پارلمان کتک زدند و روی زمین کشیدند. به گفته چند زن، پلیس ۱۴ زن را بازداشت کرد، سپس آنها را با وانتی به یک ناحیه صحرایی برد و در میانه شب دری ک جاده دورافتاده پیاده کرد.

روزچهارشنبه، صدها نفر از فعالان جوان سکولار درمرکز قاهره دست به اعتراض زدند. یکی ازمعترضان گفت «کسانی که فکر می کنند شیوه های دیکتاتوری فرعونی کارمی کند، خواهند دید دیگر کار نمی کند و موج سوم انقلاب، به مراتب خشن تر از گذشته ، به راه خواهد افتاد.»

اسوشیتدپرس می گوید درکانون بحران، تصویب قانونی است که گردهمایی های سیاسی عمومی بیشتر از ۱۰ نفر را بدون اجازه ممنوع می سازد. مقام ها می گویند برای مهار اعتراض های طرفداران مرسی و برقراری نظم و ثبات به چنین قانونی نیاز است.
XS
SM
MD
LG