لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

میثم لطیفی با دور زدن قانون، معاون دولت باقی ماند؛ وزیر دادگستری مسئول «نحوه اجرای» رای دیوان عدالت اداری شد 


میثم لطیفی، رییس سازمان اداری استخدامی جمهوری اسلامی
میثم لطیفی، رییس سازمان اداری استخدامی جمهوری اسلامی

با وجود آنکه «دیوان عدالت اداری» ابطال حکم انتصاب رئیس سازمان اداری استخدامی دولت جمهوری اسلامی را بار دیگر تایید کرد، معاون حقوقی ابراهیم رئیسی گفته است او در «جلسات دولت» شرکت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایرنا»، محمد دهقان امروز چهارشنبه چهارم تیرماه در حاشیه جلسه هیات دولت جمهوری اسلامی گفت: میثم لطیفی از زمان ابلاغ حکم جدید دیوان عدالت اداری، «فعلا بخشنامه یا دستوری را امضا نکرده» اما در «جلسات دولت» شرکت می‌کند.

معاون حقوقی رئیس دولت جمهوری اسلامی درباره «رای جدید دیوان عدالت اداری» برای میثم لطیفی نیز گفت: وزیر دادگستری مسئول «نحوه اجرای رای دیوان عدالت اداری» در خصوص «ادامه یا قطع همکاری» او با سازمان امور اداری و استخدامی شده است.

رسانه‌های ایران هجدهم تیرماه به نقل از «دیوان عدالت اداری» خبر از رای هیات عمومی این دیوان به «ابطال حکم» میثم لطیفی، رییس سازمان اداری استخدامی جمهوری اسلامی دادند.

بر اساس این رای، انتصاب میثم لطیفی به «ریاست سازمان اداری و استخدامی کشور» از سوی ابراهیم رئیسی، به‌دلیل عضویت او در «دانشگاه امام صادق» به عنوان یک نهاد «غیردولتی و غیرانتفاعی»، غیرقانونی دانسته شده است.

در این حال، روز گذشته، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، پس از تایید دوباره ابطال حکم انتصاب توسط هیات عمومی دیوان عدالت اداری، گفت: از آنجا که رای دیوان بر مبنای ایراد به «ماموریت میثم لطیفی از دانشگاه امام صادق» صادر شده، با «تدبیر اتخاذ شده»، ماموریتش از دانشگاه به دولت «منتفی» و سپس با انعقاد «قرارداد کار معین» رابطه اداری او با دولت برقرار شده است.

بنا بر ادعای بهادری جهرمی، با لحاظ «تغییر عنوان و منتفی‌شدن موضوع و مانع قانونی» در رای صادره دیوان عدالت اداری جمهوری اسلامی، «مجددا مقرر شد میثم لطیفی در سمت قبلی انجام وظیفه کند.»

علی مجتهدزاده، حقوقدان در واکنش به این اقدام دولت در توییتی نوشت: «دولت با انعقاد قرارداد کار معین سعی کرده تا ۲ رای دیوان عدالت اداری درباره ماندن میثم لطیفی در پاستور را خنثی کند. حالا او با سمت سازمانی «کارشناس اداره هماهنگی ملاقات‌های رئیس جمهور» در جایگاه معاون رئیس جمهوری قرار دارد. دولت با این کار اول قانون را تحقیر کرده و بعد خودش را.»

واکنش به تصمیم دولت
واکنش به تصمیم دولت

پیش‌تر خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی در چرایی بررسی این حکم انتصاب، نوشته بود که شکایتی برای ابطال حکم صادره توسط ابراهیم رئیسی مبنی بر انتصاب میثم لطیفی به عنوان «معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور» در دیوان عدالت اداری مطرح شد که در نهایت، هیات تخصصی این نهاد قضایی جمهوری اسلامی رای بر «ابطال» آن داد.

میثم لطیفی، رئیس سازمان اداری و استخدامی دولت ابراهیم رئیسی همچون بسیاری دیگر از اعضای کابینه او، از دانش‌آموختگان «دانشگاه امام صادق» است، نهادی آموزشی که مدیریت آن توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌شود و علاوه بر دروس معمول، آموزش‌های ایدئولوژیک نیز برای دانشجویان دارد.

XS
SM
MD
LG