لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۰

رئیس بسیج هرگونه ایراد به مدیریت اردوی راهیان نور را رد کرد


سردار محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین ضمن ابراز تاسف از جان باختن دانش آموزان در کاروان راهیان نور گفت «رسانه های بیگانه در پی القاء تصورات غلط برای انحراف افکار عمومی هستند» و در عین حال هرگونه ایراد به مدیریت اردوی راهیان نور دانش آموزان بروجنی را رد کرد و گفت در برنامه ریزی این اردوها «سخت گیرانه ترین نظارت ها» انجام می شود.

روز جمعه ۲۹ مهر، اتوبوس حامل گروهی از دانش آموزان دختر شهر بروجن که همراه معلمان خود از اردوی بازدید از مناطق جنگی ایران بازمی گشتند واژگون شد و موجب مرگ ۲۶ نفر از سرنشینان شد که ۲۱ تن از آنان دختران دانش آموز، ۲ زن معلم، و یک مرد همراه کاروان بودند. ۱۸ نفر نیز مجروح شدند.

طی سال های گذشته موارد متعددی از تصادف و سوانح در کاروان های «راهیان نور» دانش آموزان و دانشجویان گزارش شده است که عازم اردوی بازدید از مناطق جنگی بودند. سوانحی که ده ها نفر را به کام مرگ فرستاده است.

آقای نقدی گفته است: «اقدامات ایمنی در حد بسیار بالایی انجام شده و تمامی موارد ابلاغی در خصوص سلامت زائران بند به بند به صورت دقیق رعایت شده است.» او گفت «مدیریت کاروان به معاینه فنی پلیس و تاییدیه ای که قبل از حرکت به رانندگان داده است اطمینان می کند.»

این در حالی است که پس از وقوع حادثه برادر یکی از دانش آموزان جان باخته در تصادف به رادیوفردا گفت «یکی از دخترعموهایم که در همان اتوبوس بود و بحمدالله سالم است گفته است که اتوبوس بین راه چند بار خاموش شد و خود راننده ناچار می شد اتوبوس را خاموش کند.»

به دنبال واژگون شدن اتوبوس کاروان راهیان نور دانش آموزان بروجنی، این اردوها هدف انتقادهای فراوانی از سوی برخی مسئولان و بویژه خانواده های قربانیان قرار گرفت. ۱۸۰ تن از نمایندگان مجلس بیانیه ای صادر کرده و خواستار همکاری وزارتخانه های آموزش و پرورش، کشور و شهرسازی شدند تا ایمنی مسیر اردوهای راهیان نور برای بازدیدکنندگان افزایش یابد. اردوهای راهیان نور را سازمان بسیج مستضعفین سازماندهی می کند و شرکت کنندگان را به بازدید مناطق عملیاتی جنگ ایران و عراق می برد.

اتوبوس دانش آموزان دختر شهرستان بروجن که برای گذراندن واحد درسی آمادگی دفاعی به مناطق عملياتی رفته بودند در بازگشت از استان خوزستان به بروجن در استان چهارمحال و بختیاری در محور ایذه به شهرکرد، واژگون شد و به دره سقوط کرد. پلیس، تخطی راننده اتوبوس از سرعت مطمئنه در جاده لغزنده و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه را دلیل اصلی حادثه اعلام کرد.

گفته می شود شرکت اردوهای کاروان راهیان نور که از سوی وزارت آموزش و پرورش به شکل اجباری اجرا می شود، بخشی از درس آمادگی دفاعی دانش آموزان است و ۱۰ نمره دارد. اما حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش مسئولیت سانحه را برعهده نگرفته و به خبرنگاران گفته است «از مسئولانش بپرسید.»
XS
SM
MD
LG