لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۹

کسری بودجه و چالش زبان آموزی مهاجران در آمریکا


تصویری از کلاسی در مرکز سواد آموزی لاتین تباران در لس انجلس
تصویری از کلاسی در مرکز سواد آموزی لاتین تباران در لس انجلس
با قرار گرفتن روند اصلاح قوانین مهاجرت آمریکا در صدر اولویت های امسال قانونگذاران، جوانب گوناگون محتوای لایحه اصلاح قوانین مهاجرت این روزها بیش از هر زمان دیگری مطرح است.

موردی که رییس جمهوری و سناتورهای آمریکا بر سر آن توافق دارند، یادگیری زبان انگلیسی است. باراک اوباما و گروهی از سناتورهای آمریکایی عضو دو حزب عمده این کشور، توافق دارند که مهاجران غیرقانونی پیش از درخواست رسمی برای قانونی شدن اقامتشان در آمریکا، باید آموزش زبان انگلیسی را آغاز کنند.

میلیونها مهاجر غیرقانونی در آمریکا اقامت دارند که اغلب لاتین تبارند. تاکنون، بسیاری ایالت های آمریکا از جمله کالیفرنیا که شمار مهاجران و مهاجران غیرقانونی در آن بسیار است، برای آموزش انگلیسی به بزرگسالان، کلاس های ارزان شبانه و روزانه برگزار می کردند، اما با چالش های اخیر کسری بودجه دولت آمریکا، شمار داوطلبان این دست کلاس ها نزدیک به ده برابر امکانات و ظرفیت آنهاست. در چندین ایالت از جمله کالیفرنیا که موطن ۲۵ درصد از مهاجران غیرانگلیسی زبان است، بودجه این کلاس ها ۷۵ درصد کاهش یافته.

بسیاری پیش بینی می کنند که طرح و تصویب الزامی شدن آموزش زبان انگلیسی برای اخذ اجازه اقامت قانونی در ایالات متحده، موج داوطلبان آموزش زبان را راهی
کلاس های زبان کند و به مشکلاتی چون کسری بودجه، کمبود مدرس زبان، و نبود مکان مناسب برای ارائه این گونه کلاس ها دامن بزند.


جری براون، فرماندار ایالت کالیفرنیا، مسئولیت حذف دوره های آموزشی شبانه بزرگسالان را از سیستم آموزش و پرورش پذیرفته است. وی می گوید کالج های دولتی باید آموزش بزرگسالان را به عهده بگیرند؛ چرا که تمرکز آموزش و پرورش، باید تعلیم کودکان و نوجوانان باشد. این تصمیم فرماندار کالیفرنیا با انتقادهای بسیاری روبه رو شده است.

مشکل دیگر، بی سوادی بسیاری از مهاجران غیرقانونی لاتین تبار است، که برای آغاز آموزش انگلیسی به آنها، باید بدواً خواندن و نوشتن به زبان خودشان (اسپانیایی) به آنها آموخته شود.

مدیر یک مرکز سوادآموزی لاتین تباران در لس انجلس می گوید بیش از ۲۱۶ هزار مهاجر شاغل لاتین تبار در آمریکا بی سوادند و بسیاری از آنها برای یادگیری درست زبان، به تدریس دقیق و توجه ویژه نیاز دارند؛ در سطح توجهی که در تدریس خصوصی به زبان آموز می شود.

برخی از کارشناسان امور مهاجرت معتقدند که دولت برای اجرایی کردن مفاد لایحه اصلاح قانون مهاجرت، بودجه ای به تشکیل کلاس های زبان برای مهاجران و تعلیم انگلیسی به آنها اختصاص خواهد داد.
XS
SM
MD
LG