لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

گزارش ویژه صدای آمریکا از یک آمریکایی که با داعش می جنگد


براین ویلسون با دو رزمنده کرد

دولت اوباما می گوید برنامه ای برای اعزام نیروی زمینی آمریکا برای نبرد با پیکارجویان داعش ندارد. اما عده انگشت شماری از آمریکاییان بر آن شده اند که سلسله مراتب ارتش را ندیده بگیرند.

براین ویلسون، که می گوید پیش تر درارتش آمریکا خدمت می کرده، برای کمک به «یگان های مدافع خلق کرد» در جنگ با نیروهای دولت اسلامی خودخوانده عراق و شام یا داعش به سوریه رفته است.

ویلسون در مصاحبه ای ویژه با زانا عمر، گزارشگر بخش کردی صدای آمریکا، در قمیشلی سوریه، می گوید نیروهای کردی برای کاری که آمریکا نمی خواهد بکند آمادگی کامل دارند، اما به تنهایی از عهده آن برنخواهند آمد.

او می گوید: «آنهامی توانند با داعش بجنگند. بیش از دو سال است که دارند با گروه های تروریستی مختلف می جنگند. .. اگر به سلاح های بهتر و تکنولوژی پیش رفته تر مجهز بودند کارشان خیلی آسان تر می شد.»

با آن که آمریکا و دیگر کشورهای غربی شهروندان خود رااز پیوستن به نیروهای داعش برحذر کرده اند، ویلسون نمونه نادری ست که راه مخالف را درپیش گرفته است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است هیچ قانونی در ممانعت از جنگیدن آمریکایی ها در کنار نیروهای خارجی وجود ندارد. به شرط آن که این نیروها جزو سازمان هایی که آمریکا آن ها را تروریست شناخته ، نباشند. با آن که «یگان های مدافع خلق کرد باحزب پ کاکای ترکیه مرتبط است-که آمریکا آن را در فهرست گروه های های تروریستی قرار داده-اما «یگان های مدافع خلق کرد» جزو این فهرست نیست.

براین ویلسون در این مصاحبه می گوید که چرا به این جنگ پیوسته، و درباره زنان رزمنده کرد که با داعش می جنگند، چه می اندیشد. او همچنین پیامی نیز برای هم وطنان آمریکایی خود دارد.

بینندگان و خوانندگان کردی زبان صدای آمریکا می توانند نسخه کامل این مصاحبه را روز شنبه ۱۸ اکتبر(۲۶ مهرماه) از تلویزیون ان آر تی در کردستان عراق و بر وب سایت صدای آمریکا ملاحظه کنند.

XS
SM
MD
LG