لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۷

تجلیل از جین آستن، نویسنده قرن نوزدهم، دویست سال پس از مرگ


تصویر جین آستن، نویسنده قرن نوزدهم بر روی اسکناس های ده پوندی
تصویر جین آستن، نویسنده قرن نوزدهم بر روی اسکناس های ده پوندی

به مناسبت دویستمین سالروز درگذشت جین آستن، نویسنده پرآوازه قرن نوزدهم انگلیس برنامه های متعددی در زادگاهش برپا شده است. او درسال ۱۸۱۷ در کلیسای وینچستر به خاک سپرده شد.

در بیزینگ استوک، در نزدیکی خانه کودکی جین آستن از مجسمه برنزی او رونمایی شد.

این مجسمه درست در جایی قرار دارد که زمانی پاتوق آستن بود. او در محافل مختلفی که در آنجا برگزار می شد شرکت می کرد و بسیاری از صحنه ها و فضاهای رمان هایش را با الهام از همین مخافل خلق کرده است.

شهر باث در جنوب غربی انگلستان، جایی که آستن بین سالهای ۱۸۰۱ تا ۱۸۰۶ در آنجا زندگی کرد میزبان جشنواره ای در تجلیل از او بود. از برگزاری کارگاه های آموزشی در مورد شیوه نامه نگاری جین آستن، سبک رقصیدن ، چای نوشیدن و غذا خوردن او تا مهمانی بالماسکه، مردم در این جشنواره پا جای پای این نویسنده قرن نوزدهم گذاشتند.

هواداران او در دیگر نقاط جهان نیز با به اشتراک گذاشتن عکسهایی از کتابهای جین آستن که اغلب آنها را کنار سینی چای به سبک قرن نوزدهم انگلیس قرار داده اند یاد او را گرامی داشتند.

به همین مناسبت، بانک مرکزی انگلستان نیز از نخستین اسکناس ده پوندی با تصویر این نویسنده قرن نوزدهم رونمایی کرد.

مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی بریتانیا در مراسم رونمایی گفت: «ده پوندی همانقدر برای جین آستن ارزش داشت که هزار پوند برای ما ارزش دارد. ده پوند ، نصف خرجی ای بود که از پدرش می گرفت. همچنین، اسکناس ده پوندی نمادین است چون ده پوند مبلغی بود که برای اولین رمانش ، سوزان، از ناشر دریافت کرد.»

اسکانس ده پوندی جدید نقل قولی از او دارد که می گوید «هیچ لذتی بهتر از کتاب خواندن نیست».

این جمله را یکی از شخصیتهای کتاب «غرور و تعصب» که خودش علاقه ای به کتاب ندارد و تنها در پی به دست آوردن دل خواستگارش است می گوید.

آقای کارنی می گوید این جمله عصاره زندگی و آثار جین آستن است و علاوه بر اهمیت خواندن، جنبه شوخ شخصیت او را که همواره با نوعی طنز و کنایه به مسائل اجتماعی و روحیات و خلق و خوی مردم و اطرافیانش می نگریست تصویر می کند.

اسکانس جدید به گونه ای طراحی شده که برای نابینایان هم قابل لمس و شناسایی باشد.

تصویر جین آستن برگرفته از طرحی است که خواهرش کاساندرا از او کشیده است.

اسکانس های کنونی، تصویر چارلز داروین، زیست شناس بریتانیایی را بر خود دارد.

اسکناس های جین آستن، آبی بر آتش مخالفت ها

مدتی است بحث بر سر انتخاب چهره هایی که بر اسکانس های بریتانیا قرار می گیرند بالا گرفته است.

زمانی که بانک مرکزی انگلستان ، تصویر نیکوکار بریتانیایی «الیزابت فرای» را از روی اسکناس پنج پوندی حذف کرد و عکس وینستون چرچیل، نخست وزیر پرآوازه بریتانیا را به جای او نشاند، عده ای از فعالان اجتماعی و حامیان حقوق زنان دست به اعتراض زدند.

به غیر از «الیزابت فرای» و «فلورانس نایتینگل» پرستار بنام انگلیسی، تمام شخصیتهایی که تا به حال تصویرشان بر اسکانس های بریتانیا چاپ شده، مرد بوده اند.

از شخصیتهای ادبی که عکسشان بر روی اسکانس رفته می توان به ویلیام شکسپیر، نمایشنامه نویس برجسته و چارلز دیکنز، نویسنده پرآوازه انگلیسی اشاره کرد.

هر چند با چاپ تصویر جین آستن بر اسکناس ده پوندی اعتراض ها خاموش شده اما فعالان مدنی کماکان پیگیر پروسه انتخاب چهره هایی که بر روی اسکناس ها قرار می گیرد هستند.

ده پوندی های نو از ماه سپتامبر میان مردم توزیع می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG