لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

استفاده بریتانیا از هکرها و قابلیت‌های سایبری برای مقابله با «دشمنان» آنلاین


آرشیو
آرشیو

یک سازمان اطلاعاتی و امنیتی بریتانیایی روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای کم‌سابقه درباره فعالیت‌های سایبری تهاجمی خود اعلام کرد که هکرهای دولت بریتانیا عملیاتی را علیه شبه‌نظامیان، کمپین‌های انتشار اطلاعات نادرست دولت‌ها، و تلاش‌ها برای مداخله در انتخابات، آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سازمان که نام آن «ستاد ارتباطات دولت» (جی‌سی‌اچ‌کیو) است، می‌گوید که این حملات هکری در سه سال گذشته توسط «نیروهای محرمانه سایبری ملی» (ان‌سی‌اف) انجام شده است. این واحد هکری در سال ۲۰۲۰ از جاسوسان و مقامات دفاعی نیروهای مسلح بریتانیا و «ستاد ارتباطات دولت» تشکیل شده است.

جرمی فلمینگ، مدیر جی‌سی‌اچ‌کیو، در این بیانیه می‌گوید: «در دنیایی که به‌طور فزاینده‌ بی‌ثبات و به‌هم پیوسته شده است، کشورها برای اینکه یک قدرت سایبری واقعا مسئول باشند، باید بتوانند در فضای سایبری با دشمنان رویارویی و رقابت کنند.»

این بیانیه به همراه یک مقاله‌ ۲۸ صفحه‌ای برای «نشان دادن جنبه‌هایی از این که چگونه بریتانیا یک قدرت سایبری مسئول است» منتشر شد. درباره جزئیات عملیات توضیحی داده نشده است.

موقعیت بریتانیا به‌عنوان یک قدرت هکری پیشرو، در کنار آمریکا و کشورهایی مانند روسیه، چین، و ایران مدت‌ها است که شناخته شده، اما به‌ ندرت به آن اذعان شده است.

جی‌سی‌اچ‌کیو در سال ۲۰۱۸، مجموعه‌ای از حملات خود را علیه «دولت اسلامی» (داعش) فاش کرد. بریتانیا از هنگام تأسیس ان‌سی‌اف، اطلاعات اندکی را درباره این سازمان منتشر کرده است.

در این بیانیه، بدون ذکر جزئیات آمده که «از هنگام شروع فعالیت، ان‌سی‌اف از قابلیت‌های سایبری تهاجمی خود برای محافظت از استقرار نظامی در خارج از کشور و بر هم زدن گروه‌های تروریستی استفاده کرده است.»

هکرهای دولت بریتانیا همچنین با کمپین‌هاب اطلاعات نادرست دولت‌ها مقابله کرده و برای «کاهش تهدید دخالت خارجی در انتخابات دموکراتیک» تلاش کرده اند.

مقاله همراه با بیانیه اشاره‌ نمی‌کند که هکرهای بریتانیایی برای مقابله با کدام دولت‌های منتشر کننده اطلاعات نادرست تلاش کرده‌اند. با این حال، بیانیه خاطرنشان می‌کند که «کشورهایی مانند روسیه و ایران به‌طور معمول عملیات سایبری مختلفی را به منظور انتشار اطلاعات نادرست انجام می‌دهند.»

در این بیانیه، جیمز بابیج، افسر اطلاعاتی جی‌سی‌اچ‌کیو با ۳۰ سال سابقه به‌عنوان فرمانده ان‌سی‌اف معرفی شده است.

XS
SM
MD
LG