لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

بریتانیا: گزارش سازمان ملل از عملکرد عربستان در یمن را "بسیار جدی" می‌گیریم


هماهنگ کننده سازمان ملل در یمن، در حال بازرسی از بیمارستانی در تعز که در حمله ائتلاف به رهبری عربستان آسیب دیده است - ۱ بهمن ۱۳۹۴
هماهنگ کننده سازمان ملل در یمن، در حال بازرسی از بیمارستانی در تعز که در حمله ائتلاف به رهبری عربستان آسیب دیده است - ۱ بهمن ۱۳۹۴

بریتانیا روز پنجشنبه در واکنش به گزارش اخیر سازمان ملل متحد درباره عملکرد ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی در یمن اعلام کرد که این گزارش را "بسیار جدی" خواهد گرفت.

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در گزارشی، با بیان این که نیروهای ائتلاف به رهبری ریاض غیرنظامیان در یمن را هدف حمله قرار داده‌اند، گفت احتمال دارد این ائتلاف مرتکب "جنایت علیه بشریت" شده باشد.

در این گزارش همچنین گفته شده است که مدارکی در ارتباط با ۱۱۹ مورد حمله نیروهای ائتلاف در یمن جمع‌آوری شده که نشان دهنده "نقض قوانین بین المللی حقوق بشر" از سوی این ائتلاف است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتشار این گزارش دولت بریتانیا را که خدمات آموزشی به نظامیان عربستان ارائه می‌دهد و میلیاردها دلار قرارداد تسلیحاتی با این همپیمان خود در خاور میانه دارد، از نظر سیاسی تحت فشار گذاشته است.

توبیاس الوود معاون وزیر خارجه بریتانیا در امور خاور میانه با بیان این که گزارش را هنوز بطور رسمی از سوی سازمان ملل دریافت نکرده، گفت اما بخش‌هایی از آن را دیده‌ام و باید بگویم که "آن را بسیار جدی خواهم گرفت."

وی در ادامه تاکید کرد که دولت بریتانیا با مقام‌های عربستان سعودی گفت‌وگوهایی در سطوح بالا در این زمینه خواهد داشت و در مورد اتهامات مطرح شده در گزارش سازمان ملل به بحث خواهد پرداخت.

ائتلاف به رهبری ریاض، اوایل سال جاری علیه شبه‌نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، و در حمایت از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن شکل گرفت و از ششم فروردین ماه حملات هوایی در داخل یمن را آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG