لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

نماینده سازمان ملل: حوثی‌‌ها وزیر یمنی را برای کمک به مذاکرات صلح آزاد کردند


گروهی از شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن - آرشیو
گروهی از شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن - آرشیو

شورشیان حوثی در اقدامی با هدف کمک به پیشبرد گفت‌وگوهای صلح یمن، روز پنجشنبه یک وزیر کابینه عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی آن کشور را، که در بازداشت این گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران بود، آزاد کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسماعیل ولد شیخ احمد نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن، ضمن اعلام این خبر گفت، حوثی‌ها عبدالرزاق الاشول وزیر آموزش فنی را به همراه چهار فعال سیاسی و رسانه‌ای دیگر آزاد کرده‌اند.

به گفته نماینده سازمان ملل، حوثی‌ها همچنین در مورد وضعیت سلامتی سایر زندانیان آن گروه - مانند ژنرال محمود الصبیحی وزیر دفاع - که آزادی آنها از خواسته‌های کلیدی دولت در مذاکرات است، تضمین‌های لازم را داده‌اند.

ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی، به درخواست منصور هادی رئیس جمهوری فراری یمن، از فروردین امسال حملات نظامی علیه شبه نظامیان حوثی در داخل آن کشور را آغاز کردند، اما به نتیجه خاصی نرسیده‌اند.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، حدود شش هزار نفر که نزدیک نیمی از آنها غیرنظامی بوده‌اند، تاکنون در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

شورشیان حوثی‌ و دولت یمن ماه گذشته میلادی در جریان مذاکرات صلح به میزبانی سازمان ملل متحد، بر سر یک "چارچوب فراگیر" برای پایان دادن به جنگ توافق کردند. اما آتش بس موقتی که با آغاز گفتگوها برقرار شد، بارها نقض شد و در عمل پایان یافت.

یمن نیز مانند سوریه، به یکی دیگر از عرصه‌های جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی تبدیل شده است.

تهران برخلاف سوریه که از دولت بشار اسد حمایت می‌کند، در یمن شورشیان شیعه حوثی را مورد حمایت خود قرار داده است. در مقابل، عربستان نیز که در سوریه از شورشیان مخالف بشار اسد حمایت می‌کند، در یمن از دولت منصور هادی حمایت کرده است.

بالا گرفتن تنش‌ها بین تهران و ریاض در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی، موجب افزایش نگرانی‌های بین‌المللی از تاثیر منفی این تنش‌ها بر گفت‌وگوهای جاری صلح در دو کشور یمن و سوریه شده است.

XS
SM
MD
LG