لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۸

عربستان به آتش بس با شورشیان حوثی در یمن پایان داد


ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی که ۹ ماه است مواضع شورشیان شیعه حوثی در یمن را بمباران می کند، روز شنبه اعلام کرد به آتش بسی که در ماه گذشته میلادی برقرار شد، پایان می دهد.

این آتش بس موقت روز پانزدهم دسامبر و همزمان با مذاکرات صلح یمن با میانجیگری سازمان ملل متحد آغاز شد، اما دو طرف بارها آن را نقض کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از زمان ورود عربستان به مناقشه یمن در ماه مارس، نزدیک به شش هزار نفر کشته شده اند که حدود نیمی از آنها غیرنظامی بوده اند.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی روز شنبه گزارش داد که "رهبری ائتلاف که از دولت مشروع یمن حمایت می کند، پایان آتش بس را از ساعت ۱۴ روز شنبه به وقت محلی اعلام می کند."

در بیانیه گفته می شود "ائتلاف علاقمند بوده است شرایط مناسب را برای یافتن راه حلی صلح جویانه فراهم آورد. اما آتش بس به این دلیل که شبه نظامیان حوثی و نیروهای صالح آنرا نقض می کنند، نمی تواند ادامه یابد."

این بیانیه، شبه نظامیان حوثی ها مورد حمایت ایران، و نیروهای وفادار به علی عبداله صالح رئیس حمهوری پیشین یمن را به حمله موشکی به سوی عربستان سعودی، هدف گرفتن پاسگاه های مرزی و گلوله باران مناطق غیرنظامی متهم می کند.

مذاکرات بین المللی به سرپرستی سازمان ملل متحد تاکنون نتوانسته است راه حل مسالمت آمیزی برای پایان دادن به بحران در یمن پیدا کند؛ با این حال این مذاکرات قرار است روز ۱۴ ژانویه ۲۰۱۶ از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG