لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

"ترزا می" نخست وزیر بریتانیا و بوریس جانسون وزیر خارجه شد


در پی کناره گیری دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا از این مقام و ارائه رسمی استعفانامه خود به ملکه الیزابت در روز چهارشنبه، ترزا می نخست وزیر جدید بریتانیا شد.

ملکه الیزابت، عصر امروز ترزا می را - که پیشتر عهده دار وزارت کشور بود - بطور رسمی به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا منصوب کرد.

دیوید کامرون در سخنان خداحافظی خود با بیان این که خانم می یک رهبری قوی و با ثبات را برای بریتانیا به همراه می آورد، برای جانشین خود در مذاکرات شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آرزوی موفقیت کرد.

پیش از آن که ملکه الیزابت ترزا می را به عنوان نخست وزیر جدید منصوب کند، استعفای دیوید کامرون را پذیرفت.

کاخ سفید نیز روز چهارشنبه سمت نخست وزیری را به ترزا می تبریک گفت و اعلام کرد که اطمینان دارد او می تواند بریتانیا را در جریان مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا هدایت کند.

ترزا می دومین نخست وزیر زن بریتانیا، بوریس جانسون شهردار پیشین لندن و از طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به سمت وزارت خارجه و جانشین فیلیپ هاموند انتخاب کرد.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به برکناری آقای هاموند، ضمن ابراز امیدواری برای ادامه همکاری های نزدیک با لندن، گفت واشنگتن به دلیل روابط عمیق خود با لندن، همواره توانسته است با مقام های بریتانیایی کار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای هاموند نیز برای سمت وزارت دارایی بریتانیا معرفی شده است.

همزمان، دیوید دیویس برای پست تازه تاسیس "مسئول مذاکرات و انجام مقدمات لازم برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا" انتخاب شده است.

آقای دیویس ۶۷ ساله سابقه کار در وزارت خارجه بریتانیا را دارد و از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۷ میلادی مسئولیت گفت و گو با اروپا را به عهده داشت.

XS
SM
MD
LG