لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

دیوید کامرون: نخست وزیری بریتانیا بزرگترین افتخار زندگی من است


دیوید کامرون استعفانامه خود را روز چهارشنبه به ملکه الیزابت می دهد.
دیوید کامرون استعفانامه خود را روز چهارشنبه به ملکه الیزابت می دهد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه برای آخرین بار به عنوان نخست وزیر این کشور در پارلمان حاضر شد تا از کارنامه سیاسی خود دفاع کند. در پارلمان که معمولا نخست وزیر با سوالات و انتقادات سخت نمایندگان رو به رو می شود، آقای کامرون در آخرین حضورش عمدتا با اظهارات بیشتر همراه با احترام مواجه شد.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر در پارلمان از دیوید کامرون به خاطر حمایت از مصوبه ازدواج همجنسگرایان در سال ۲۰۱۳ و همچنین تلاش او برای آزادی یک شهروند عربستانی ساکن بریتانیا تشکر کرد اما همچنین به کارنامه او در مورد بی خانمان ها اشاره کرد.

آقای کامرون روز چهارشنبه مقابل دفتر نخست وزیری و قبل از رفتن به کاخ باکینگهام و اعلام رسمی استعفایش به ملکه الیزابت گفت که مقام نخست وزیری در بریتانیا بزرگترین افتخار در زندگی او بوده است. همسر و فرزندان دیوید کامرون در لحظه این سخنرانی در کنار او بودند.

چهارشنبه آخرین روزی است که دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا خواهد بود. با کناره گیری دیوید کامرون از قدرت ترزا می، وزیر کشور کابینه او اداره امور بریتانیا را برعهده می گیرد.

آقای کامرون در پی همه پرسی اخیر این کشور که در آن به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای داده شد اعلام کرد از سمت خود کناره گیری می کند. کامرون خواستار باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود.

او به مدت ۶ سال سکاندار دولت بریتانیا بود. اما پس از روشن شدن نتیجه غافل گیر کننده همه پرسی اخیر، آقای کامرون گفته بود فرد دیگری باید ناخدای کشتی بریتانیا باشد.

XS
SM
MD
LG