لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

فیلیپ هاموند، یکشنبه سفارت بریتانیا در تهران را بازگشایی می‌کند


سفارت بریتانیا در تهران روز یکشنبه یکم شهریور با حضور وزیر خارجه این کشور، پس از نزدیک به چهار سال بازگشایی می‌شود.

مجید تخت روانچی ، معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه ایران ، روز شنبه ۳۱ مرداد با اعلام این خبر، به خبرگزاری ایراناگفت که سفارت ایران در لندن نیز همزمان باز خواهد شد. او با تایید سفر فلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا به تهران، گفت که سفارت‌های دو کشور در سطح کاردار عمل خواهند کرد.

به گفته آقای تخت روانچی، پس از شروع به کار سفارتخانه های دو کشور ویزای دیپلماتیک و خدمت در تهران صادر می‌شود و به مرور که کادر کنسولی آنها در تهران قطعی شود که احتمالا چند ما طول خواهد کشید، صدور ویزای عادی و مسافری هم در تهران از سر گرفته می‌شود.

این مقام وزارت امور خارجه ایران اضافه کرد که سفارت ایران در لندن نیز با حضور دانش یزدی، معاون اداری و مالی وزارت خارجه در لندن، بازگشایی می‌شود.

سفر فلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا به تهران نخستین سفر نخستین سفر یک وزیر خارجه بریتانیا به ایران از سال ۲۰۰۳ تا کنون است. در این سفر یک هیئت اقتصادی نیز آقای هموند را همراهی می کنند.

خبرگزاری ایسنا نیز گزارش داد که آقای هاموند روز یکشنبه در جریان سفر دو روزه خود با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ملاقات خواهد کرد.

سفارت بریتانیا از زمانی که معترضین به تحریم‌های بین‌المللی در نوامبر ۲۰۱۱ به آنجا حمله کردند، بسته مانده بود. در این حمله که توسط گروه‌های بسیجی صورت گرفت، خسارت‌های زیادی به سفارت بریتانیا و ساختمان محل اقامت دیپلمات‌ها وارد شد. حمله کنندگان همچنین ادعا کرده بودند که سفارت بریتانیا در اعتراضات سال ۱۳۸۸ نقش داشته است.

خبر بازگشایی سفارت بریتانیا در ایران، انتقاداتی را نیز در تهران برانگیخت. برخی از نمایندگان و چهره های اصولگرا، به بازگشایی این سفارتخانه انتقاد کرده اند و گفته اند که افزایش سطح روابط با بریتانیا نیازمند مصوبه مجلس است.

مجلس شورای اسلامی سال ۴ سال پیش طرح کاهش روابط ایران و بریتانیا به سطح کاردار را تصویب کرده بود.

در پی روی کار آمدن دولت حسن روحانی و همزمان با تلاش‌های تازه برای رسیدن به توافق هسته‌ای، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با یکدیگر دیدار کردند. به دنبال آن هیات‌هایی از پارلمان‌های دو کشور با یکدیگر ملاقات کردند و روابط دیپلماتیک از حالت تعلیق به کاردار غیرمقیم تبدیل شد.

XS
SM
MD
LG