لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

برخی شهروندان برزیل می گویند استیضاح دیلما روسف قانونی نیست


دیلما روسف
دیلما روسف

دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل که از سمت خود تعلیق شده است از این که نتوانست روز جمعه در مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۶ ریو شرکت کند ابراز تاسف کرده است. او منتظر است که سرنوشتش در یک استیضاح مشخص شود.

برزیل از سال ۲۰۰۸ می دانست که میزبان بازی های المپیک خواهد بود، افتخاری که برای اولین بار نصیب یک کشور آمریکای جنوبی شده است.

دیلما روسف متهم است که قوانین بودجه ای کشور را زیر پا گذاشته است.

اکنون شماری از قانون گذاران در حال هموار کردن مسیر استیضاح او هستند. برخی مایکل تمر، رئیس جمهوری موقت برزیل را متهم می کنند که برای برکناری روسف توطئه کرده است.

به گزارش صدای آمریکا از ریو، با آنکه بسیاری به سیاست های اقتصادی خانم روسف انتقاد دارند، برخی از شهروندان برزیلی معتقد هستند که علیه دیلما روسف، رئیس جمهوری که به طور دموکراتیک انتخاب شد، یک "کودتای سفید" صورت گرفته است.

الیانا یک شهروند ۳۲ ساله برزیلی اهل سائوپائولو که برای تماشای بازی های المپیک به شهر ریو رفته به بخش فارسی صدای آمریکا می گوید به نظر او روندی که برای استیضاح دیلما روسف تاکنون طی شده قانونی نبوده است.

او حضور نیروهای امنیتی در ریو را خیلی به اعتراضات مرتبط نمی داند، از جمله اعتراضاتی که ساعاتی قبل از آغاز رسمی مسابقات المپیک در ریو صورت گرفت. به نظر الیانا، آنها حضورشان برای حفظ امنیت گردشگران است همچنان که در جریان جام جهانی فوتبال نیز این نیروها حضور داشتند.

با این حال، برزیلی های معترض به استیضاح روسف روز جمعه در بخش توریستی ریو دو ژانیرو تظاهرات کردند. آنها همچنین به هزینه ای که برای المپیک شده است، معترض بودند و می گفتند آن بودجه باید صرف امور بیمارستان می شد که به گفته آنها به بیماران در آنها رسیدگی نمی شود.

برزیل در حالی میزبانی المپیک را برعهده دارد که علاوه بر مشکلات داخلی سیاسی، با مشکلات اقتصادی، فراگیری زیکا،و آب های آلوده رو به رو است و بلیط های فروخته نشده بازی ها روی دستش مانده است.

XS
SM
MD
LG