لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

دیوانعالی برزیل مانع استیضاح رئیس جمهوری نمی شود


معترضان در یکی از راهپیمایی های خود، عکس رئیس جمهوری فعلی و قبلی را در لباس زندان در دست دارند.
معترضان در یکی از راهپیمایی های خود، عکس رئیس جمهوری فعلی و قبلی را در لباس زندان در دست دارند.

دیوانعالی برزیل با رد درخواست دیلما روسف رئیس جمهوری این کشور، راه را برای استیضاح وی هموار کرد.

قضات این دیوان پس از دنبال شور و مشورت طولانی پنجشنبه شب، سرانجام بامداد جمعه ۲۷ فروردین، رای خود را صادر کردند. با رای اکثریت اعضای دیوانعالی، این دیوان به عنوان عالیترین جایگاه قضایی در برزیل، مانع استیضاح خانم روسف نخواهد شد.

کنگره برزیل خانم روسف را به تلاش غیر قانونی در هموار کردن راه برای انتخاب مجدد خود به مقام ریاست جمهوری و دست داشتن در فساد مالی متهم کرده است.

قرار است کنگره رئیس جمهوری برزیل را استیضاح کند. اگر دو سوم اعضای کنگره رای به عزل او بدهند، خانم روسف از قدرت کنار می رود.

یک هفته پیش، یک کمیته کنگره برزیل، به استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور، به اتهام فساد رای داد.

دیلما روسف متهم است برای تضمین پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری برزیل، واقعیت های اقتصاد راکد آن کشور را از مردم پنهان نگاه داشته است.

حامیان خانم روسف بر این باورند که تلاش هایی برای کودتا علیه رئیس جمهوری توسط میشل تمر، معاون خانم روسف جریان است که خود به ارتکاب فساد متهم است. خانم روسف همه اتهام‌ها را رد می‌کند.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

خاویر آرانتس، عضو کمیته استیضاح مجلس نمایندگان برزیل بعد از رای این کمیته به استیضاح رئیس جمهوری برزیل، گفت: "به اندازه کافی نشانه هایی وجود دارد که بر ارتکاب متهم به اعمالی دلالت کند که می تواند غیرمسئولانه تلقی بشود."

XS
SM
MD
LG