لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

رئیس جمهوری برزیل می گوید "کوتاه" نمی آید


دلیما روسف در واکنش به تصویب طرح استیضاح او در مجلس برزیل گفته: من به مبارزه ادامه خواهم داد.
دلیما روسف در واکنش به تصویب طرح استیضاح او در مجلس برزیل گفته: من به مبارزه ادامه خواهم داد.

در اولین واکنش به تصویب طرح استیضاح رئیس جمهوری برزیل، دیلما روسف ۶۸ ساله می گوید "کوتاه" نمی آید.

خانم روسف در یک سخنرانی که بطور زنده پخش می شد، وعده داد علیه استیضاح احتمالی خود به مبارزه ای طولانی دست بزند.

یکشنبه شب، ۳۴۲ نماینده مجلس برزیل به استیضاح دیلما روسف رای مثبت دادند. براساس قانون اساسی برزیل، اگر دو سوم مجلس ۵۱۳ نفری به استیضاح رئیس جمهوری رای مثبت دهد، درخواست استیضاح به سنا ارجاع می شود.

مسیر استیضاح در سنا به سرعت مجلس نیست.

اگر مجلس سنا استیضاح را تایید کند، خانم روسف تعلیق می شود و حداکثر ۱۸۰ روز برای دفاع از خودش در دادگاه استیضاح فرصت خواهد داشت. در این مدت، معاون اول او، عهده دار امور خواهد بود.

اگر در نهایت بعد از زمان ۱۸۰ روزه، سنا رای به برکناری روسف بدهد، میشل تمر معاون روسف مورد بررسی قرار می گیرد تا به جای او تا سال ۲۰۱۸ عهده دار امور باشد.

آقای تیمر، در حال حاضر از چهره‌های مخالف روسف محسوب می شود. با این حال او نیز با اتهام هایی در ماههای اخیر روبرو شده است.

بیشتر بخوانید: قدم بعدی در روند استیضاح رئیس جمهوری در برزیل چیست؟

روز دوشنبه، رئیس جمهوری برزیل در واکنش به آغاز احتمالی روند استیضاح خود، گفت: "من انرژی و قدرت و شجاعت دارم. اجازه نخواهم داد که از این ماجرا فلج بشوم. من به مبارزه ادامه خواهم داد."

دیلما روسف دومین رئیس جمهوری چپگرای برزیل در چهار دهه اخیر، با این اتهام روبرو است که برای پیروزی در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری، کمبود بودجه دولت در دو سال پیش را با "حساب سازی" پنهان کرده تا شانس پیروزی اش افزایش بیابد.

همچنین متهم است که مسئول نهایی وخیم ترین رکود اقتصادی برزیل در سه دهه اخیر و فساد و حیف و میل در شرکت پتروبراس، بزرگترین کمپانی نفت برزیل است.

مخالفان و طرفداران رئیس جمهوری برزیل پیش از رای گیری در مورد استیضاح او، در خیابان های برزیلیا، پایتخت و دو شهر سائوپائولو و ریودوژانیرو تظاهرات کردند.

از دو ماه پیش، ابتدا رئیس جمهوری سابق برزیل به فساد مالی متهم شد، اما دیلما روسف از او حمایت کرد و برای این که او محاکمه نشود، به او یک سمت دولتی در دفتر خود داد. همین مساله موجب اعتراض بیشتر مردم معترض شد.

XS
SM
MD
LG