لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

برزیلی ها نگران آینده دموکراسی هستند


زمانی که دیلما روسف (راست) در انتخابات ۲۰۱۰ پیروز شد و میشل تمر (چپ) معاون او بود.
زمانی که دیلما روسف (راست) در انتخابات ۲۰۱۰ پیروز شد و میشل تمر (چپ) معاون او بود.

در حالی که همه نگاه ها به المپیک ریو است، سنای برزیل روز چهارشنبه به محاکمه و استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری تعلیق شده این کشور رای داد.

در صورت محکوم شدن خانم روسف، ریاست جمهوری رسما به میشل تمر، معاون پیشین او که در حال حاضر به طور موقت مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده دارد تفویض خواهد شد. انتظار می رود که قانون گذاران در جلسه استیضاح به برکناری وی رای دهند.

اما خیلی از برزیلی ها به ویژه جوانان روند برخورد با دیلما روسف را یک "کودتا" علیه او می دانند و نگران سرنوشت دموکراسی در کشورشان هستند.

کامیلا، دختر ۲۶ ساله اهل ریو دو ژانیرو می گوید با آن که از تمامی سیاست های دیلما روسف حمایت نمی کند، اما تلاش ها برای برکناری او را برای دموکراسی برزیل مضر می داند.

او که کارمند یک هتل کوچک در منطقه کوپابانا است به خبرنگار صدای آمریکا گفت "دموکراسی در برزیل هنوز جوان است و باید گذاشت فردی که در روندی دموکراتیک انتخاب شده، دوره خود را به پایان برساند."

کامیلا نسبت به تلاش های قانونگذاران برزیلی برای برکنار کردن دیلما روسف بدبین است و آن را بیشتر یک توطئه می داند.

مینگ وو چین، یک شهروند دیگر برزیلی که حدود سه دهه پیش از تایوان مهاجرت کرده نیز با کامیلا هم نظر است.

مینگ که در شهر سائاپولو زندگی و کار می کند و به طور موقت برای رهبری یک تور گردشگران چینی به ریو آمده است به صدای آمریکا می گوید از عملکرد روسف راضی نیست اما میشل تمر را فاسدتر می داند.

به گفته او فساد در برزیل طی ۲۰ سال گذشته بدتر شده و همین امر به بدتر شدن ناامنی ها دامن زده است.

میشل تمر امیدوار است قانونگذاران رای به برکناری دیلما روسف بدهند و او بتواند مدت باقی مانده دوره ریاست جمهوری روسف را خود ادامه دهد. او وعده داده است که برای هزینه های عمومی سقفی تعیین کند.

دیلما روسف متهم است که اقداماتی خلاف قانون بودجه و محاسبات انجام داده است. مخالفانش همچنین می گویند عملکرد او باعث رکود اقتصادی برزیل شده است که بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین به شمار می رود. اما او می گوید کارهایی که کرده پیش از ریاست جمهوری او انجام می شده است و انجام کار خلاف را رد می کند.

حامیان روسف می گویند قانون گذارانی که می خواهند خانم روسف را برکنار کنند متهم به دست داشتن در رسوایی فساد شرکت نفتی پتروبراس هستند.

XS
SM
MD
LG