لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

افراط گرایی، انگیزه احتمالی بمب گذاری در بوستون


تحقیقگران درآمریکا می گویند شواهد مقدماتی ازمصاحبه هایی که با مظنون بمب گذاری در بوستون انجام گرفته است حاکی است او و برادرش از افراط گرایی مذهبی اسلامی انگیزه گرفتند، اما ارتباطی با هیچ گروه تروریستی نداشتند.

خبرگزاری های امریکایی روز سه شنبه به نقل از منابع دولتی گفتند جوهر سارنایف بمب انداز متهم به آنها گفت او و برادرش تامرلان به تنهایی عمل کردند. به گفته منابع، انگیزه آنها در انفجار دو گانه این احساس بود که اسلام زیر حمله قرار دارد و باید از آن دفاع شود.

تامرلان سارنایف شامگاه پنجشنبه درپی تیراندازی با پلیس جانسپرد، در حالی که جوهر بعدا دستگیر شد. او با جراحت درگلو، که احتمالا خودش موجب شد، قادر نبوده است با تحقیقگران حرف بزند، اما به پرسش ها کتبی وبا تکان دادن سر پاسخ داده است.

تحقیقگران یادآورشده اند آنها درمراحل اولیه پی بردن به آنچه به انفجارهایی در نزدیکی خط پایانی مسابقه ماراتون دربوستون منجر شد قراردارند.

دو برادر میراث چچنی مشترکی دارند، اما هر دو بیشتر دهه گذشته در آمریکا زندگی کرده اند. مقامات آمریکایی درکوشش برای آن که بفهمند برادربزرگتر با ستیزه گران مظنون ملاقات کرد یانه، در باره سفر شش ماهه او به روسیه درسال گذشته تحقیق می کنند.

به درخواست روسیه، اف بی آی چند بار تامرلان درباره امکان افراطی شدن او مصاحبه کرد، اما نکته مشکوکی نیافت.
XS
SM
MD
LG