لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

اوباما انفجار های بوستون را اقدام تروریستی خواند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید اف بی آی در باره بمب گذاری های مرگبار روز دوشنبه در بوستون به عنوان یک «اقدام تروریستی» تحقیق می کند.

آقای اوباما روز سه شنبه - امروز - در یک کنفرانس خبری حمله اخیر به مسابقه ماراتون بوستون را «عملی شنیع و مذبوحانه» نامید و گفت مقامات هنوز نمی دانند چه کسی و چرا مرتکب آن شد.

ریک دسلوریرز افسر ویژه اف. بی.آی که مامور رسیدگی به این انفجار مرگبار شده می گوید ماموران برای شناسایی مسئولان «تا آخر زمین» خواهند رفت.

تازه ترین گزارش ها از بوستون حاکی است که مأموران اف.بی.آی بامداد سه شنبه در پی یافتن سرنخ هایی، آپارتمانی را در منطقه موسوم به «ریویِر» در حومه بوستون جست و جو کرده اند.

روز گذشته در دو انفجار پیاپی نزدیک خط پایان ماراتن بزرگ بوستون، دست کم ٣ کشته و بیش از ١٣٠ زخمی به جای گذاشت. به گفته فرماندار ماساچوست، دوال پاتریک ۲ بمب منفجر نشده نیز توسط مقامات در بوستون کشف و خنثی شد.

به فرمان باراک اوباما پرچم های کاخ سفید و ساختمانهای دولت فدرال در سراسر آمریکا در احترام به قربانیان بوستون نیمه افراشته شد و تا غروب روز شنبه به همین حالت باقی خواهد ماند.

تحقیقگران در بوستون برای یافتن برگه هایی که نشان دهد چه کسانی بمب های مرگبار را در نزدیک خط پایان مسابقه دو ماراتون نصب کرده بودند، کار دشوار بررسی هزاران تصویر از شبکه گسترده دوربین های امنیتی شهر را آغاز کرده اند.

مقامات همچنین از مردم درخواست کرده اند ویدیوهای آماتور یا عکس هایی را که ممکن است اطلاعاتی درباره دو انفجار فراهم آورد ارائه دهند.

در شهرهای متعدد آمریکا، دوربین های امنیتی در نقاط مهم نصب شده اند با این امید که از تروریسم جلوگیری شود و شواهدی درباره جرائم دیگر فراهم آید.

در بوستون دوربین های امنیتی در مراکز مهم خرید و فروش، مانند خیابان هایی که انفجارها درآنها روی داد، و در امتداد آزاد راه های عمده قرارگرفته اند.

بوستون نزدیک ۵۰۰ دوربین در سیستم راه آهن زیر زمینی و تعداد بیشتری در اتوبوس های شهری دارد. دوربین ها روی پل ها و کیوسک های اخذ عوارض می توانند هرکسی را که ازاین نقاط می گذرد دنبال کنند. دوربین ها به مرکزی متصل هستند که در آنها پلیس می تواند فعالیت دربخش های بزرگی از شهر را کنترل کند.
XS
SM
MD
LG