لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

حمله به نخست وزیر صربستان در سالگرد کشتار سربرنیتسا اعتراض صربستان را برانگیخت


صربستان حمله روز شنبه شرکت کنندگان در مراسم بیستمین سالگرد کشتار سربرنیتسا را محکوم کرد و خواستار عذرخواهی رسمی بوسنی و هرزگوین شد.

حمله فوق دقایقی پس از ورود الکساندر وُچیچ، نخست وزیر صربستان به گورستان برای گذاشتن گل بر سر مزار ۸۰۰۰ مرد و پسر مسلمانی رخ داد که در زمان جنگ بدست صرب های بوسنی کشته شدند.

وُچیچ که در زمان جنگ از صرب های بوسنی حمایت می کرد، برای ابراز همدردی در مراسم شرکت کرده بود ولی با پرتاب سنگ و اشیاء دیگر از سوی شرکت کنندگان بوسنیایی مواجه شد. گفته می شود عینک آقای وُچیچ در این جریان شکسته و صورتش خراش برداشته است.

شهردار مسلمان سربرنیتسا بابت اتفاق فوق از نخست وزیر صربستان عذرخواهی کرده و دبیرکل شورای اروپا حمله به او را محکوم کرده است. او گفت: «قرار بود این مراسم جایی برای همدردی و همدلی باشد، نه خشونت.»

بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا و برخی مهمانان بلندپایه دیگر نیز در مراسم حضور داشتند.

کلینتون قبل از ورود وُچیچ، جسارت او برای حضور در مراسم را ستود و خواستار احترام به او شد.

مقامات حضور وُچیچ در مراسم را نشانی از بهبود زخم های جنگ توصیف کرده بودند. اما درست چند روز قبل دولت وُچیچ از روسیه خواسته بود تا قطعنامه سازمان ملل متحد که صربستان را به دلیل اصرار بر قتل عام نبودن کشتار سربرنیستا محکوم می کند، وتو کند.

در مراسم روز شنبه ده ها هزار نفر شرکت داشتند. در همین مراسم جسد ۱۳۶ نفر از قربانیان کشتار سربرنیتسا که هویت آنها از طریق آزمایش دی‌ان‌ای شناسایی شده، تشییع شد. کشتار سربرنیتسا بزرگترین کشتار دسته جمعی در اروپا از جنگ جهانی دوم به بعد، به شمار می رود.

در یازدهم ژوئیه ۱۹۹۵، نیروهای صرب بوسنی با نادیده گرفتن محدوده امن تعریف شده توسط سازمان ملل متحد، وارد این محدوده شدند و چند روز را به کشتار و خونریزی گذراندند و اجساد را در گورهای دسته جمعی در سربرنیتسا مدفون ساختند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای گفت هیچ کس قادر به درک رنج خانواده قربانیان نیست «ولی باید با چشمان باز به سربرنیتسا بنگریم و از این تراژدی، درس بیاموزیم.»

پیمان دیتون به میانجیگری آمریکا، به سه سال و نیم جنگ در بوسنی پایان داد. در این جنگ صد هزار نفر جان باختند.

Serbian PM Attacked at Srebrenica Event
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

XS
SM
MD
LG