لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۸

مراسم یادبود قربانیان کشتار سربرنیتسا برگزار شد


مراسم یادبود قربانیان کشتار سربرنیتسا برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

ده ها هزار نفر برای برگزاری آئین های یادبود بیستمین سالگرد وخیم ترین قساوت انبوه در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم، روز شنبه در گورستانی در نزدیکی شهر سربرنیتسا در بوسنی گرد آمددند.

مراسم در آستانه خاکسپاری ۱۳۶ قربانی که اخیرا شناسایی شده اند، در کنار بییش از ۶ هزار تن که قبلا در گورستان پوتوکاری ، در حومه سربرنیتسا دفن شده اند، برپا شد.

دو دادگاه بین المللی کشتار ۸ هزار مرد و پسر مسلمان صرب بوسنی را نسل کشی نامیده اند. بسیاری با این توصیف مخالف هستند.

در ۱۱ ژوئیه ۱۹۹۵، سربازان صرب به سربرنیتسا که سربازان هلندی از آن حفاظت می کردند، حمله کردند و مردم را به گلوله بستند. صرب هادر کوشش برای پنهان ساختن عظمت جنایت خود اجساد قربانیان را در گورهای جمعی در سراسر سربرنیکا دفن کردند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای گفت « ما نمی توانیم هیچ تسلیتی که کاملا به دردی که خانواده های قربانیان تحمل کردند بپردازد ابراز داریم. ولی ما باید با چشمان باز به گذشته نگاه کنیم، آن تراژدی را یادآور شویم و از إن بیاموزیم.»

آقای اوباما گفت « فقط با شناخت کامل گذشته می توانیم به آشتی واقعی و بادوام در آینده برسیم. فقط با مسئول دانستن عاملان نسل کشی و اجرای عدالت می توانیم به درمان دردهای عزیزان قربانیان کمک کنیم. »

بیل کلینون رئئیس جمهوری سابق آمریکا و دیگر شخصیت های جهانی در مراسم حضور داشتند و شاخه های گل بر بنای یادبود نثار کردند.

آلکساندر ووچیک نخست وزیر صربستان نیز برای قرار دادن تاج گل وارد گورستان شد، اما هزاران نفر او را هو کردند، برخی اشیائی بطرفش انداختند. ووچیک و محافظان وی مجبور شدند خارج شوند.

XS
SM
MD
LG