لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

معرفی کتاب "جنگ ایران: بازی جاسوسی، نبرد بانک‌ها و توافق‌های پشت پرده"


خبرنگاران رسانه های مختلف جهان در سالن محل برگزاری نشست خبری اعلام توافق جامع اتمی بین ایران و گروه ۱+۵
خبرنگاران رسانه های مختلف جهان در سالن محل برگزاری نشست خبری اعلام توافق جامع اتمی بین ایران و گروه ۱+۵

"جنگ ایران: بازی جاسوسی، نبرد بانک‌ها و توافق‌های پشت پرده که خاورمیانه را تغییر شکل داد"؛ این نام کتابی است به قلم جی سولومون، خبرنگار ارشد روزنامه وال استریت جورنال که از روز دوشنبه در اختیار علاقه مندان جریانات علنی و پشت پرده دستیابی به برجام قرار می گیرد.

جی سولومون از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ میلادی اخبار مربوط به شکل گیری توافق جامع اتمی ایران با جامعه جهانی را برای روزنامه وال استریت جورنال پوشش داد.

در اولین نگاه به روی جلد این کتاب ۳۵۲ صفحه ای خواننده ای که کمی به روابط پرنوسان ایران و آمریکا آشناباشد متوجه محتوای آن می شود. از پایین به بالا ابتدا پرچم جمهوری اسلامی ایران و کنگره آمریکا، به عنوان نمادی از رویارویی ایدئولوژیکی و سیاسی دو کشور، سپس اسکناس‌های دو کشور که برملاکننده درگیری بانکی واشنگتن و تهران است و بالاخره در گوشه راست بالا عکسی از دو وزیر خارجه که در ملاقات‌های دو جانبه طی دو سال به توافق اتمی دست یافتند.

این کتاب از سوی مجله نقد کتاب "کِرکاس" حائز ستاره شده که به نوشته سایت این نشریه، نشانگر ارزش استثنائی محتوای این کتاب است.

بنا به این بررسی، سولومون با توجه به اِشرافی که طی پوشش مذاکرات اتمی از طریق مصاحبه های طولانی و عمیق با مقامات رسمی و غیررسمی پشت پرده طرف های مذاکره به دست آورده توانسته کتابی افشاگرانه، معتبر و دقیق به چاپ رساند.

نویسنده برای استدلال‌های خود، برنامه اتمی ایران را از ابتدای تصمیم گیری مقامات جمهوری اسلامی به دستیابی به این توان بررسی کرده است.

نویسنده همچنین به صورت موازی در کتابش به پایبندی مقامات ایران به صادر کردن انقلاب شیعی خود به کشورهای مجاور و دگرگونی در نوع پاسخ آمریکا به این اقدام نیز اشاره می کند. اما نویسنده همچنان تردید خود را نسبت به این که ایران سرانجام از مفاد توافق تخطی خواهد کرد، حفظ می کند.

جرج شولتز وزیر خارجه آمریکا در دهه ۸۰ میلادی در تحسین این کتاب نوشته که اثر پیش رو پژوهشی از سال‌ها مذاکرات اتمی و بازتاب‌های حصول به توافق است، که به خواننده کمک می کند چگونگی مدیریت روابط دشوار دوجانبه را درک کند.

XS
SM
MD
LG