لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

چهار افسر پلیس ترکیه در انفجار خودروی بمبگذاری شده کشته شدند


انفجار خودروی بمبگذاری شده در ترکیه
انفجار خودروی بمبگذاری شده در ترکیه

در اثر انفجار بمب جاسازی شده در خودرویی در جنوب شرقی ترکیه، شش افسر پلیس کشته و چهار افسر نیز زخمی شدند. به گفته منابع امنیتی ترکیه این حمله روز سه شنبه و توسط شبه نظامی های کرد صورت گرفته است.

به گفته منابع امنیتی، این حمله در استان بینگول و از سوی اعضای حزب کارگر کردستان صورت گرفته است. دو تن از مجروح شدگان در این حمله در شرایط وخیم بسر می برند.

حزب کارگر کردستان یا پ.ک.ک از جانب ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است. این گروه از سال ۱۹۸۴ میلادی (۱۳۶۳ خورشیدی) در حال مبارزه مسلح با نیروهای امنیتی ترکیه در مناطق کردنشین این کشور بوده است و خواستار استقلال کردستان به عنوان یک کشور است. تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر که بیشتر آنها کرد بوده اند در مبارزات میان این گروه و ارتش ترکیه کشته شده اند.

درگیری میان نیروهای امنیتی ترکیه و اعضای حزب پ.ک.ک پس از پایان آتش بس سال ۲۰۱۵ از سر گفته شد که در نتیجه آن هزاران شبه نظامی و صدها نیروی پلیس جان خود را از دست داده اند. همچنین به گفته فعالان حقوق بشر حدود ۴۰۰ غیرنظامی نیز در این درگیری ها تلف شده اند.

ارتش ترکیه به دنبال کودتای اخیر در حال تغییرات ساختاری عمده است که می تواند آسیب پذیری آن در مقابل مبارزهای حزب کارگر کردستان را افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG