لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

جواز حمله به نفتکش های شورشیان لیبی صادر شد


شورای امنیت سازمان ملل، روز گذشته (چهارشنبه)، به نیروهای دولتی در سراسر جهان پروانه ورود به کشتی هایی را داد که مظنون به حمل نفت از بنادر زیر سلطه شورشیان در لیبی هستند.

سه روز پیش از این تصمیم شورای امنیت، نفرات نیروی دریایی آمریکا یک فروند کشتی مملو از نفت را که از یکی از مناطق زیر سلطه شورشیان در لیبی شرقی ِ دچار هرج و مرج حرکت کرده بود، متوقف ساختند و گرفتند.

ابراهیم جثران، رهبر شورشیان و سران دولت مرکزی لیبی بر سر محاصره سه بندر نفتی آن کشور مدتهاست که با یک دیگر درگیر شده اند. این سه بندر را هواداران ابراهیم جثران تابستان گذشته تسخیر کردند تا دولت مرکزی لیبی را برای دادن حق خودمختاری به بخش شرقی لیبی، و سهم بیشتری از درآمدهای نفتی آن کشور به این بخش، در فشار بگذارند.
دولت مرکزی در طرابلس (تریپولی)، پایتخت لیبی، به افراد گروه ابراهیم جثران که کوشیده اند خود نفت صادر کنند، دو هفته مهلت داده است تا از بنادر لیبی بیرون بروند یا آماده تهاجم نظامی برای پایان دادن به محاصره این بنادر باشند. جای گرفتن این بندرها در محاصره نیروهای شورشی، دولت لیبی را که از اعضاء اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) است، دچار فشارهای مالی فلج کننده کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل باتفاق آراء پانزده عضو آن، قطعنامه قانوناً لازم الاجرایی را تصویب کرد که بر پایه آن، «تلاش برای صدور غیر قانونی نفت خام لیبی» محکوم، و به دولتهای عضو این سازمان اجازه داده شده که نیروهایشان را وارد کشتی های حامل نفت قاچاق شده از لیبی کنند، و محموله قاچاق را به دولت مرکزی لیبی بازگردانند.

این قطعنامه همچنین به کمیته تحریمات لیبی اختیار می دهد که نام شرکت های مالک کشتی هایی را که بر خلاف خواست دولت مرکزی لیبی نفت آن کشور را جا به جا می کنند، در فهرست سیاه خود جای دهد.
XS
SM
MD
LG