لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

ایران می گوید مقامات شرکت بوئینگ به زودی به تهران می روند


ایران می گوید آمریکا به شرکت هواپیما سازی بوئینگ اجازه داده است با شرکت های هواپیمائی مسافربری ایران مستقیما وارد مذاکره شود. پیشتر اعلام شده بود که هیأتی از شرکت بوئینگ به زودی به ایران سفر خواهد کرد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از علی عابدزادره، رئیس سازمان هواپیمایی ایران گفت: "این شركت هم اكنون طبق قرارداد منعقد شده، برخی از مسایل فنی ارتقای ایمنی در پروازها را به شركت ایرانی ارائه داده و با مجوز دولت آمریكا درصدد است مذاكرات مستقیم خود با شركت‌های ایرانی را آغاز كند."

عابدزاده همچنین گفت بوئینگ "برخی مسائل فنی را برای بهبود امنیت پرواز" به خطوط هوایی ایران ارائه داده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور گفته است که با توجه به اجرایی شدن برجام و مذاکرات مستقیم شرکت های ایرانی با سازندگان هواپیما در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ، ۱۶ فروند هواپیمای نو وارد ناوگان هوایی ایران می‌شود.

او همچنین گفت شرکت های هوایی از شرایط جدید در ایران استقبال کرده اند و "تعدادی از شركت‌های خارجی سازنده هاپیما در برزیل، كانادا و ژاپن نیز هم اكنون برای مذاكره با شركت‌های ایرانی پیشنهادهای مناسبی ارائه دادند."

ایرنا روز گذشته نیز گزارش داده بود هیات نمایدگی بوئینگ در جریان سفر به ایران امکان همکاری با شرکت های هواپیمائی مسافربری ایران، از جمله ایران ایر را بررسی می کند.

توافق اتمی میان ایران و قدرت های جهان در تابستان گذشته به تحریم های اتمی ایران پایان داد و جمهوری اسلامی ایران امکان یافت تا نوسازی ناوگان فرسوده هوایی خود را آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس ایران ایر در حال حاضر برای خرید ۱۱۸ هواپیما از کنسرسیوم اروپایی اروپا و ۲۰ هواپیما از شرکت ایتالیایی-فرانسوی ATR قرارداد امضا کرده است.

XS
SM
MD
LG