لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

جلسه رسیدگی به اتهامات «نیما مومنی» مظنون به قتل «باب لی»؛ دادرسی ادامه دارد


«نیما مومنی» مظنون به قتل «باب لی»
«نیما مومنی» مظنون به قتل «باب لی»

جلسه رسیدگی به اتهامات نیما مومنی مظنون به قتل «باب لی» مالک برنامه «کش‌اپ» پس از بارها تعویق و تغییر پیاپی وکلای مدافع، روز دوشنبه در سانفرانسیسکو برگزار شد و تا زمان انتشار این گزارش، خبری درباره جلسه بعدی دادگاه منتشر نشده است.

به گزارش دیلی‌بیست، در این جلسه، افسر پلیسی که ابتدا در صحنه جرم حاضر شده بود گزارش داد و گفت که من به همراه یک افسر دیگر وقتی به محل حادثه رسیدیم، به شدت تلاش کردیم باب‌لی را که خونریزی شدیدی داشت احیا کنیم.

همزمان افسر پلیس سدریک هود از چاقوی خون‌آلودی صحبت کرد که در پارکینگ محل حادثه یافت شده و این همان چاقویی است که بعدا در بازرسی از خانه خواهر آقای مومنی، از مجموعه چاقوهای او کم شده بود.

همچنین شبکه سی‌ان‌بی‌سی چهار گزارش داد که در جریان جلسه استماع مقدماتی، جزئیات وحشتناکی دیگری نیز در مورد مرگ باب لی موسس کش‌اپ در اثر ضربات «ادعایی» چاقوی نیما مومنی، به عنوان «متهم به قتل» منتشر شد.

در این نشست، شاهدان صحنه جنایت و جزئیات مشاجره احتمالی را که منجر به این حمله مرگبار شد، بازگو کردند.

در ادامه دادگاه، آقای سدریک هود توضیح داد که باب لی را بیهوش و با خونریزی غیرقابل کنترل در صحنه پیدا کرده است.

همچنین یک بازپرس صحنه جرم به نام روزالین کلارک، درباره ردی از قطرات خون، که از باب لی، در حالی که به دنبال کمک می‌گشت به جای مانده بود، در دادگاه شهادت داد.

وکلای مدافع نیما مومنی با طرح این پرسش که چرا مظنون آلت قتاله را ـ که یک چاقوی آشپزخانه چهار اینچی آغشته به خون ـ باید توسط ضارب در همان نزدیکی رها کرده باشد، نحوه استدلال و رسیدگی به این «مدرک کلیدی» از سوی «تیم بازپرس صحنه جرم» را مورد پرسش و تردید قرار دادند و اعتبار این مدرک را زیر سوال بردند.

از سویی دیگر، دادستان‌ها در پاسخ استدلال کردند که شواهد دی‌ان‌ای به دست آمده از چاقو و فیلم‌های ویدئویی در پرونده آنها ـ که همه این شواهد علیه مومنی گواهی می‌دهد ـ بسیار مهم هستند.

در شرایطی که «انگیزه اصلی» این قتل هنوز به طور کامل آشکار نشده است، باید منتظر بود و دید که بعد از جلسه استماع، فرایند رسیدگی به این پرونده در جلسات بعدی دادگاه جنایی سانفرانسیسکو به چه سمتی پیش می‌رود.

باب لی ۴۳ ساله، حوالی ساعت ۲:۳۰ بامداد چهارم آوریل، ۱۵ فروردین مورد اصابت چاقو قرار گرفت و بر اثر جراحات وارده در بیمارستان درگذشت.

باب لی مالک برنامه «کش‌اپ» در جامعه فناوری آمریکا فردی شناخته‌ شده بود که با گوگل و اسکوئر همکاری می‌کرد. برنامه کش‌اپ که به نوشته نشریه «فوربز»، ۴۰ میلیارد دلار ارزش دارد، به عنوان جایگزینی برای خدمات بانکداری سنتی به کاربران امکان انتقال پول از طریق یک برنامه تلفن همراه را می‌دهد.

پلیس سان‌فرانسیسکو روز پنجشنبه ۲۴ فروردین، از دستگیری نیما مومنی، موسس ۳۸ ساله شرکت نرم‌افزاری «اکسپند آی تی»، به ظن قتل در شهر «اِمری ویل»، کالیفرنیا خبر داد.

براساس گزارش نیویورک تایمز، یک هفته بعد از قتل، اطلاعات روی گوشی باب لی نشان داد که خزر مومنی در پیامی به گوشی باب لی، نسبت به مواجهه او با برادرش نیما مومنی ابراز نگرانی کرده بود.

دادستان پرونده می‌گوید: «احتمالا یکی از دلایل قتل باب لی، رابطه او با خواهر فرد مظنون، آمریکایی ایرانی‌تبار بوده است و مومنی و باب لی اندکی قبل از حمله با چاقو، در یک وسیله نقلیه با هم بوده‌اند.»

پیش‌تر سانفرانسیسکو‌کرونیکل گزارش داد که نیما مومنی به همراه خانواده‌اش چند دهه پیش به آمریکا مهاجرت کرد.

برخی رسانه‌های محلی اعلام کردند که نیما و خواهرش خزر در دوران کودکی از سوی پدر با خشونت خانگی روبرو بوده و از همین رو به همراه مادرشان به آمریکا مهاجرت کردند.

امیر گیتی، خبرنگار اعزامی صدای آمریکا از این دادگاه جنایی در سانفرانسیسکو گزارش می‌دهد:

XS
SM
MD
LG