لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

نانسی پلوسی پس از ترک تایوان وارد کره‌جنوبی شد


نانسی پلوسی در کره جنوبی - ۴ اوت ۲۰۲۲
نانسی پلوسی در کره جنوبی - ۴ اوت ۲۰۲۲

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه با شماری از رهبران کره جنوبی در سئول دیدار و گفتگو کرد.

خانم پلوسی که به دلیل سفر به تایوان خشم چین را برانگیخته است، از اظهار نظر مستقیم علنی در مورد روابط پکن و تایپه خودداری کرد.

پلوسی، اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکا است که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر کرد.

او روز چهارشنبه در تایپه، پایتخت تایوان گفت که تعهد آمریکا به دموکراسی در این جزیره خودگردان و دیگر مناطق همچنان «آهنین» است.

در واکنش به سفر او به تایوان، چین روز پنجشنبه تمرینات نظامی از جمله تمرین حمله موشکی را در شش منطقه اطراف تایوان آغاز کرد. به نوشته آسوشیتدپرس، این بزرگترین رزمایش چین از این نوع از اواسط دهه ۱۹۹۰ است.

پلوسی و سایر اعضای هیئت کنگره آمریکا پس از بازدید از تایوان، عصر چهارشنبه وارد کره جنوبی شدند. کره جنوبی متحد مهم آمریکا میزبان حدود ۲۸هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی است.

او روز پنجشنبه با اعضای ارشد پارلمان کره جنوبی دیدار و گفتگو کرد. نانسی پلوسی همچنین درباره اتحاد دوجانبه و تلاش‌های قانونی برای تقویت روابط دو کشور صحبت کرد، اما به طور مستقیم به سفر خود به تایوان یا اعتراض چین اشاره نکرد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه قرار بود به منطقه مرزی با کره شمالی نیز برود. برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی باعث نگرانی آمریکا و همسایگان آن از جمله کره جنوبی است. پلوسی پیشتر در تور آسیایی خود در سنگاپور و مالزی نیز توقف کرد.

XS
SM
MD
LG