لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

رویترز: بلینکن برای انتقال پول بلوکه‌شده ایران از کره جنوبی، معافیت تحریمی صادر کرده است


رویترز نوشت سندی را دیده است که به موجب آن وزیر امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن به عنوان بخشی از توافق مبادله زندانیان بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی برای انتقال پول بلوکه‌شده ایران از کره جنوبی به قطر معافیت تحریمی صادر کرده است.

این معافیت به بانک‌های بین‌المللی اجازه می‌دهد تا بدون ترس از تحریم‌های آمریکا، پول را از کره جنوبی به قطر منتقل کنند. این پول قرار است برای خرید کالاهای بشردوستانه توسط ایران استفاده شود.

این معافیت در پی توافقی حاصل شده است که در آن ایالات متحده موافقت کرده است که پنج ایرانی را که در ایالات متحده بازداشت هستند، آزاد کند و ایران موافقت کرده است که در قبالش پنج آمریکایی را که در ایران بازداشت هستند، آزاد کند.

پیش از این خبرگزاری رویترز روز یکشنبه به نقل از چند منبع ایرانی و غیرایرانی گزارش داد با انتقال شش میلیارد دلار دارایی مسدودشده ایران به بانک‌های قطر در روزهای آینده، پنج شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی بازداشتی در جمهوری اسلامی با تعداد مشابهی زندانی ایرانی در آمریکا مبادله می‌شوند.

ایران در دهم ماه اوت چهار بازداشتی دوتابعیتی را از زندان اوین به حبس خانگی منتقل کرد. نفر پنجم نیز پیشتر به حبس خانگی منتقل شده بود. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در همان روز گفت این اقدام، نخستین گام در فرایندی است که منجر به بازگشت این پنج نفر به آمریکا خواهد شد.

سیامک نمازی ۵۱ ساله و عماد شرقی ۵٩ ساله، هر دو بازرگان، و مراد طاهباز ۶۷ ساله، فعال محیط زیست، هویت سه نفر از این پنج نفر اعلام شده است.

هویت چهارمین و پنجمین نفر اعلام نشده اما گفته می‌شود یکی از آنها زن است. رویترز نتوانسته هویت ایرانی‌های زندانی در آمریکا را که قرار است طی این مبادله زندانیان به ایران بازگردانده شوند، احراز کند.

واکنش وزارت امور خارجه ایالات متحده

گفتنی است در واکنش به این خبر یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره اعطای معافیت تحریمی از سوی وزارت امور خارجه برای انتقال پولهای بلوکه شده به ایران گفت که موضوع «معافیت تحریمی» نیست بلکه فقط یک تاییدیه فنی برای انتقال وجهی است که قبلا اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا این سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: «ایالات متحده اجازه داده تا برای تسهیل آزادی پنج شهروند آمریکایی بازداشت شده، انتقال وجوه بلوکه شده ایران از کره جنوبی به حساب‌های محدود شده در مؤسسات مالی در قطر انجام پذیرد به همین علت وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته معافیتی را امضا کرده است که امکان اجرای این انتقال را فراهم می‌کند.»

او همچنین تاکید کرد: «این معافیت امکان انتقال وجه از یک مکان به مکان دیگر را فراهم می‌کند، اما این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که ایرانی‌ها فقط می‌توانند برای تامین مالی خرید کالاهای بشردوستانه از آن استفاده کنند چرا که هیچ پولی مستقیماً به ایران نمی‌رود و پس از انتقال به قطر نیز ایالات متحده بر نحوه و زمان استفاده از این وجوه نظارت خواهد داشت.»

این سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: «این سیاست دیرینه ایالات متحده است که تضمین کند تحریم‌های ما مانع از سرازیر شدن غذا، دارو و سایر کالاها و خدمات بشردوستانه به مردم عادی نمی‌شود، صرف نظر از اینکه دولت‌هایشان چقدر قابل اعتماد باشند.»

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به صراحت اعلام کرده است: «ما هیچ یک از تحریم‌های خود علیه ایران را لغو نکرده‌ایم و ایران هیچ گونه تخفیف تحریمی دریافت نمی‌کند. ما به مقابله با نقض حقوق بشر رژیم ایران، اقدامات بی‌ثبات کننده در خارج از کشور، حمایت این رژیم از تروریسم و حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین ادامه می‌دهیم و برای آزادی شهروندان آمریکایی که به ناحق توسط ایران نگهداری می‌شوند، تلاش می کنیم و با کمک شرکای سوئیسی خود به نظارت دقیق بر سلامت و رفاه آنها ادامه می‌دهیم.»

خبرگزاری رویترز ظهر دوشنبه به وقت آمریکا نوشت سندی را دیده است که به موجب آن وزیر امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن به عنوان بخشی از توافق مبادله زندانیان بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی برای انتقال پول بلوکه‌شده ایران از کره جنوبی به قطر معافیت تحریمی صادر کرده است.

رویترز اضافه کرد که این معافیت به بانک‌های بین‌المللی اجازه می‌دهد تا بدون ترس از تحریم‌های آمریکا، پول را از کره جنوبی به قطر منتقل کنند اما این پول قرار است برای خرید کالاهای بشردوستانه توسط ایران استفاده شود.

XS
SM
MD
LG