لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

درخواست زلنسکی از آلمان: «دیوار آزادی و اسارت» در اروپا را فروبریزید


سخنرانی ویدیویی زلنسکی برای نمایندگان پارلمان آلمان.
سخنرانی ویدیویی زلنسکی برای نمایندگان پارلمان آلمان.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین، روز پنج‌شنبه در یک سخنرانی ویدیویی برای نمایندگان پارلمان آلمان از صدراعظم آن کشور خواست «دیوار آزادی و اسارت در وسط اروپا» را که به گفته او آلمان به ساخته شدن آن کمک کرده است فروبریزد.

آقای زلنسکی در این سخنرانی از روابط اقتصادی آلمان با روسیه ابراز نارضایتی کرد و حمایت پیشین این کشور از احداث خط لوله گاز نورد استریم- دو را مورد انتقاد قرار داد.

او ضمن درخواست از آلمان برای کمک به توقف تهاجم روسیه به کشورش گفت با هر بمبی که روسیه بر اوکراین فرومی‌ریزد «این دیوار بزرگتر می‌شود.»
اشاره زلنسکی در این سخنرانی به دیوار برلین بود که اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ سرد بین دو بخش غربی و شرقی برلین احداث کرد تا از فرار ساکنان آلمان شرقی به آلمان غربی جلوگیری کند.

رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه نیز به طور مجازی و از طریق کنفرانس ویدیویی برای کنگره آمریکا سخنرانی کرد.

او با اشاره به حملات هوایی روسیه به خاک اوکراین و این که روسیه آسمان اوکراین را به عامل مرگ هزاران نفر در آن کشور تبدیل کرده و با استفاده از موشک،‌ بمب، و پهپاد سبب مرگ هزاران نفر شده است، بار دیگر درخواست خود مبنی بر «ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین» و یا تحویل «سامانه‌های پدافند هوایی مانند اس-۳۰۰» به اوکراین برای مقابله با حملات هوایی را تکرار کرد.


XS
SM
MD
LG