لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

بلر: اسراييل فهرست مواد مجاز ورود به غزه را نهايی می کند


تونی بلر نماینده گروه چهارجانبه برای صلح خاورمیانه با اشاره به اینکه تا چند روز آینده به خاورمیانه سفر خواهد کرد گفت اکنون مقامات اسرايیلی مشغول بررسی های نهایی برای تعیین فهرست مواد مجاز ورود به غزه هستند.

تونی بلر می گوید هدف از رفع محاصره غزه، تغییر فهرست مواد مجاز به فهرست کوتاهی از مواد غیر مجاز است. وی ابراز امیدواری کرد تا چند روز دیگر اسرايیل فهرست نهایی را ارائه دهد.

هفته گذشته، اسرايیل موافقت کرد محاصره زمینی غزه را کاهش دهد. این در حالی است که مقام های اسرايیلی تأکید کرده اند محاصره دریایی این منطقه ادامه خواهد یافت.

تونی بلر تأکید کرد اکنون غزه نیازمند مصالح ساختمانی است و طی دو تا سه هفته آینده این مواد باید وارد نوار غزه شود.

اسرايیل نگران است که سیمان و آهن برای اهداف نظامی مورد مصرف قرار می گیرند و از این رو تأکید می کند ورود این مواد به غزه باید با نظارت بین المللی همراه باشد.

در حالی که تلاش ها برای ورود کالا به غزه ادامه دارد، آینده گفتگوهای صلح اسرايیل و فلسطینیان در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

روز جمعه احمد ابوالغیظ وزیر امور خارجه مصر از لزوم گفتگوهای معنادار صلح سخن گفت.

آقای ابوالغیظ می گوید مسأله مرزها، امنیت، اورشلیم و وضعیت آوارگان، باید موضوعات اصلی گفتگوها باشند.

در همین حال سلام فیاض نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی تأکید کرد که گفتگوهای رودرو با اسرايیل بدون پشتوانه سیاسی بی فایده خواهد بود. آقای فیاض می گوید روند سیاسی باید حاکم شود تا که امکان نتیجه بخش بودن گفت وگوهای صلح، فراهم شود.

از سوی دیگر روز جمعه در اسرايیل بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن کشور از لزوم گفتگوهای مستقیم با مقامات فلسطینی سخن گفت.

اقای نتانیاهو که در سفارت آمریکا در تل آویو سخن می گفت خواستار ملاقات و گفتگو با محمود عباس شد.

روز سه شنبه روزنامه های اسرايیل مصاحبه ای را با آقای عباس منتشر کردند که در آن ريیس تشکیلات خودگردان فلسطینی اظهار می کند در صورتی که توافق هایی در زمینه مرزهای آینده یک کشور فلسطینی و نیز مناسبات امنیتی با اسرايیل حاصل شود، گفتگوهای مستقیم میان مقام های فلسطینی و اسرايیلی آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG