لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

پیش‌نویس قطعنامه ۳۵ سناتور برای محکومیت سرکوب زنان و معترضان مسالمت‌جو در ایران


ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

گروهی متشکل از ۳۵ سناتور از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات روز جمعه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را امضا کردند که ضمن محکوم کردن آزار و اذیت زنان و معترضان مسالمت‌جو از سوی جمهوری اسلامی، خواستار پاسخگو دانستن ناقضان حقوق بشر در ایران شده است.

در این پیش‌نویس، مرگ در بازداشت مهسا امینی به اتهام پوشیدن حجاب «نامناسب» و همچنین «آزار و اذیت نظام‌مند زنان» توسط دولت ایران محکوم شده است.

تداوم سرکوب حق آزادی بیان و پوشش زنان توسط گشت ارشاد و نیروی انتظامی، سرکوب اعتراضات در «٣١ استان» و «دست‌کم ٨٠ شهر»، قطع اینترنت تلفن‌های همراه، شکنجه و کشتن غیرقانونی و خودسرانه معترضان، و محدود کردن شدید آزادی‌های مذهبی از موارد نقض حقوق بشر توسط دولت جمهوری اسلامی عنوان شده است.

طرح دوحزبی سناتورهای آمریکایی در پایان ضمن تقدیر از «شجاعت» مردان و زنان ایرانی معترض به کشته شدن مهسا امینی و محکوم کردن مجدد سرکوب آنها از سوی جمهوری اسلامی، از دولت ایران می‌خواهد به «آزار و اذیت نظام‌مند زنان» پایان دهد و اجازه برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز و انتخابات آزاد را بدهد.

برنی سندرز، کریس کونز، کُری بوکر، تیم کین، و بن کاردین از سناتورهای سرشناس دموکرات و سوزان کالینز، میت رامنی، تد کروز، جیم ریش، و تام کاتن از سناتورهای مشهور جمهوری‌خواه امضاکننده این طرح هستند.

XS
SM
MD
LG