لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

مشاور تیم مذاکره‌ كننده هسته‌ای جمهوری اسلامی: اول پرونده‌های آژانس را حل کنید بعد توافق می‌کنیم


مرندی / ظریف
مرندی / ظریف

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای به شبکه «المیادین» گفته تهران قبل از حل و فصل همه پرونده‌های مربوط به آژانس، توافقی را امضا نخواهد کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مرندی مدعی شده که «دولت‌های غربی مدام درباره فعالیت هسته‌ای ایران دروغ می‌گویند و امروز این موضوع ثابت شده است.»

سخنان مرندی درباره مذاکرات در حالی مطرح می‌شود که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۵ خرداد اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران طی سه ماه، بیش از یک چهارم افزایش یافته است.

رافائل گروسی خطاب به هیأت مدیره آژانس گفت که این ذخایر شامل اورانیوم غنی شده تا تا ۲۰ درصد، و بیش از ۱۰۰ کیلوگرم ذخایر اورانیوم با غنای بالا تا ۶۰ درصد است.

بنا بر بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۱۵ خرداد در سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد، گروسی اضافه کرد که آژانس به مدت دو سال و سه ماه، قادر به انجام فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت بر برجام، از جمله در ارتباط با تولید و موجودی سانتریفیوژ، آب سنگین و کنسانتره سنگ اورانیوم نبوده است؛ از جمله در دوره پس از خرداد ۱۴۰۱، که هیچ تجهیزات نظارتی مربوط به اجرای مفاد برجام، نصب و راه اندازی نشد.

جمهوری اسلامی سال گذشته دستور داد تجهیزاتی که تحت توافق هسته‌ای برجام نصب شده بود، برداشته شود.

ایالات متحده بارها ضمن تاکید بر ضرورت جلوگیری از دست‌یابی جمهوری اسلامی به جنگ‌افزار هسته‌ای، تصریح کرده است که دیپلماسی اولویت اول ایالات متحده در رسیدن به این هدف است، اما اگر ایران مسیر دیپلماسی را رد کند در آن صورت «همه گزینه‌ها روی میز است تا اطمینان حاصل شود که ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.»

XS
SM
MD
LG