لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۷

سوخت سبز در نیروی دریایی آمریکا


با وجود مخالفت نمایندگان کنگره ایالات متحده با بهره گیری از سوخت زیستی، نیروی دریایی آمریکا مصمم است تا طرح تغییر سوخت مورد نیاز ناوگان خود به سوخت زیستی گران قیمت ایالات متحده را به پیش ببرد. اعضای مخالف کنگره ایالات متحده معتقدند در شرایطی که ارتش ایالات متحده با کسری بودجه پانصد میلیارد دلاری روبرو هست، صرف چنین هزینه ای منطقی نیست.

بهره گیری از انرژی قابل بازیافت
نیروی دریایی ایالات متحده سال جاری در مانورهای خود در سواحل هاوایی در کرانه اقیانوس آرام، پیام ویژه ای برای نیروهای دریایی بیش از ۲۰ کشور جهان داشت: زمان بهره گیری از انرژی قابل بازیافت و زیستی فرارسیده است.

«ناوگان بزرگ سبز» کشتی هایی که با سوخت حاصل از انرژی های قابل بازیافتی همچون علف، چربی حیوانی و انواع جلبک حرکت می کنند، به سایر کشتی ها ناوگان نیروی دریایی ایالات متحده پیوسته اند.

نیروی دریایی آمریکا طی چند ماه گذشته انواع سوخت های زیستی را به نمایش گذاشته است که می تواند ارتش را متحول کنند و در نهایت آن را به سمت تحولی سوق دهد که ری مابوس، وزیر نیروی دریایی امیدوار است «گذار از منابع انرژی در بخش های متغیر و ناپایدار جهان» باشد.

او تاکید کرده است «دلیل اصلی که ما به سمت انرژی جایگزین در نیروی دریایی تمایل داریم این است که این انرژی ها ما را به جنگجویان بهتری بدل کنند و آسیب پذیری ما نسبت به سوخت فسیلی وارداتی را کاهش می دهد. هدف حصول اطمینان از این است که ما، در ارتش ایالات متحده و نیروی دریایی کشور از امنیت انرژی و از استقلال در بخش انرژی برخوردار هستیم».

تغییر سوخت ناوگان نیروی دریایی به سوخت زیستی
دولت اوباما قصد دارد سوخت مصرفی نیمی از ناوگان نیروی دریایی کشور را تا سال ۲۰۲۰ به سوخت زیستی تغییر دهد و آن را به یکی از نیروهای عمده در زمینه توسعه بازار سوخت زیستی بدل کند، بیشتر شبیه ارتش که در گذشته بیشتر به عنوان عامل توسعه فن آوری هایی همچون جی پی اس، کامیپوتر و تلفن های همراه عمل کرده بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در این زمینه گفته است «نیروهای هوایی قصد دارد تا تا سال ۲۰۱۶ ، نیمی از سوخت جت داخل کشور را از سوخت های جایگزین فراهم کند. من به نیروی دریایی و وزارت انرژی و کشاورزی دستور داده ام تا با همکاری بخش خصوصی، منابع سوخت زیستی پیشرفته ای را تولید کنند که نه تنها می تواند سوخت جت های جنگنده را فراهم نماید بلکه سوخت خطوط هوایی تجاری و کامیون ها را نیز تامین کند.»

سوخت کم هزینه و مقرون به صرفه
در شرایطی که قیمت هر گالون سوخت زیستی ۲۶ دلار است و سوخت های متعارف فقط گالونی۴ دلار هستند، طرح تبدیل سوخت نیروهای دریایی آمریکا با مخالفت گسترده اعضای کنگره ایالات متحده مواجه شده است. آن ها می گویند در شرایطی که پنتاگون با کسری بودجه بسیار جدی روبرو است، این کار به هدر دادن پول خواهد بود.

دیوید کروتزر، تحلیلگر انرژی در «Heritage Foundation» می گوید: «دسترسی به این سوخت های زیستی گران قیمت تر خواهد بود و این سوخت ها پیشرفت عملیاتی نیز ارائه نمی کنند. این نوع انرژی ها متراکم تر هستند. ما، به جای این که منابع (سوخت) نیروی دریایی را به سوخت های زیستی تبدیل کنیم، می توانیم این نوع سوخت ها را برای تجهیزات، مواد اولیه و نیز پرسنل استفاده کنیم و سوخت نیروها را با تولید داخلی به شیوه مقرون به صرفه تر و با حجم بیشتر به دست بیاوریم.»

تلاش ها برای تبدیل انرژی و سوخت مورد نیاز نیروی دریایی به سوخت زیستی ادامه دارند. کشتی «U.S.S. Makin Island» اولین کشتی جنگی بلندپروازی بود که سفر خود را به تازگی با بهره گیری از هر دو نوع سوخت به پایان رسانده است.

نیروهای معروف موسوم به «Blue Angels» نیروی دریایی در نمایش هوایی اخیر خود پیام سبز استفاده از انرژی سوخت زیستی را ارسال کرده اند.

در حالی که ارتش با کمبود بودجه روبرو است، استفاده از سوخت های زیستی در حال حاضر شاید فقط به نمایش های هوایی محدود شود.
XS
SM
MD
LG