لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۷

تفاوت بهره برداری از انرژی خورشيدی در کشورهای در حال رشد


تفاوت بهره برداری از انرژی خورشيدی در کشورهای در حال رشد
تفاوت بهره برداری از انرژی خورشيدی در کشورهای در حال رشد

انرژی خورشيدی تميزترين و فراوان ترين منبع انرژی در جهان است. اما توليد برق از انرژی خورشيدی از نظر هزينه و کارايی با چالش های بزرگی روبروست، خصوصاً اگر قرار باشد سيستم های توليد انرژی خورشيدی، در سطح وسيع، در کشورهای در حال رشد استفاده شوند.

اکثر محصولاتی که در نمايشگاه برق هنک کنگ به نمايش گذاشته شده اند، برای يک چهارم جمعيت جهان، يعنی يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون نفری که در بی برقی زندگی می کنند، عملاً غيرقابل استفاده است. کشورهای آفريقايی و جنوب آسيا که اکثراً آفتابی هستند و از پايين ترين نرخ توليد برق برخوردارند، به پانل های انرژی خورشيدی موثر و ارزان تر نيازمندند.

ژونگ شيائو جون که شرکتش در گوانگ ژو سازنده پانل ها، لامپ ها و باطری های خورشيدی است، می گويد: برای آن که محصولاتمان رقابتی باشد، اول، بايد کيفيت باطری هايمان را افزايش دهيم. ما از بوردهای ويژه برای کاهش افت انرژی استفاده می کنيم. دوم، بايد کارايی تبديل انرژی برقی از پانل های خورشيدی را افزايش دهيم. اين کار برايمان امکان پذير است زيرا از مواد و فنآوری های جديدی در توليد پانل ها استفاده می کنيم. البته، يکی از چالش های اصلی در استفاده از انرژی خورشيدی اين است که در هوای ابری چه بايد کرد؟ ما به راه های ابتکاری جديدی دست يافته ايم. مثلاً يک سيستم دوگانه که نه تنها از نور خورشيد بلکه از انرژی باد برای روش کردن لامپ های خيابانی استفاده می کند. اين سيستم هم اکنون در شن ژن در چين و در آلمان استفاده می شود.

در اروپا و شمال آمريکا به علت محدوديت برای فضای نصب سيستم ها، بيشتر از فنآوری سيليکون کريستال، استفاده می شود.

فرانک لين، از شرکت تاپ ری سولار، می گويد: در کشورهای در حال رشد، از فنآوری ارزان تر فيلم های نازک استفاده می شود . يعنی در کشورهای در حال رشد، بهای کمتری برای برق توليدی پرداخت می کنند. البته يک مشکل اين سيستم آن است که فضای بيشتری اشغال می کند که در کشورهای آفريقايی و کشورهای در حال رشد اين موضوع مشکلی را در حال حاضر، به وجود نمياورد.

هر ساله محصولات متنوع و کم هزينه ای که با انرژی خورشيدی کار می کنند به بازار عرضه می شوند. بر اساس قيمت عمده فروشی هر يک از چراغ قوه های خورشيدی در نمايشگاه هنک کنگ، ۳۵ سنت فروخته می شود. توليد برق از انرژی خورشيدی در سطح جهانی در حال گسترش است. کارشناسان می گويند سال گذشته، بيش از ۱۸ گيگاوات برق از انرژی خورشيدی توليد شده است.

گفته می شود تنها يک درصد از پانل های خورشيدی در جهان، در کشورهای در حال رشد، نصب شده اند؛ اما اروپا اکنون بزرگترين بازار اين تکنولوژی در جهان است.

XS
SM
MD
LG