لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۹

جو بایدن از تغییر مقررات سنتی سنا برای تصویب قوانین حق رای دفاع کرد


جو بایدن در حال سخنرانی در آتلانیا، ایالت جورجیا - ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲
جو بایدن در حال سخنرانی در آتلانیا، ایالت جورجیا - ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۱ دی در ایالت جنوبی جورجیا بودند تا از به تصویب رسیدن طرح‌هایی مربوط به حق رای که در صورت تبدیل شدن به قانون اختیارات دولت فدرال را در مورد انتخابات بسیار گسترش می دهد، پیشتیبانی کنند. تصویب آنها در سنای آمریکا متوقف شده است.

بایدن از حق رای، در انتخاباتی آزاد و عادلانه و امن و بدون دستکاری حزبی حمایت کرد. او در سخنرانی خود گفت که مسیر تضمین این حقوق، تصویب دو طرح‌های مربوط به رای‌گیری است که دموکرات‌ها ارائه کرده‌اند.

جو بایدن در حال سخنرانی در آتلانیا، ایالت جورجیا - ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲
جو بایدن در حال سخنرانی در آتلانیا، ایالت جورجیا - ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲

اما جمهوری‌خواهان کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) به طور یکسان با این طرح‌ها مخالفت کرده‌اند و معتقدند که هر یک از ۵۰ ایالت آمریکا باید قوانین خود را در امر انتخابات - از جمله در مورد ساعات رای‌گیری، تعداد روزهای رای‌گیری زودهنگام پیش از تاریخ‌ انتخابات اصلی در ماه نوامبر و همچنین اینکه آیا رای‌گیری پستی مجاز باشد یا خیر - تنظیم کنند.

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، بایدن، رئیس جمهوری سابق آمریکا، دونالد ترامپ را پس از یک دوره ریاست جمهوری شکست داد. بایدن در برخی از ایالت‌هایی که در آنها به روزهای رای‌گیری اضافه شد، و در آنهایی که ساعات رای‌گیری تمدید شد، و رای‌گیری پستی نیز گسترش یافت تا رای‌دهندگان در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا برای رای دادن نیازی به حضور فیزیکی در مکان‌های شلوغ در روز انتخابات نداشته باشند، پیروز شد.

اکنون، دموکرات‌ها، با ارائه طرح‌های قانونی که بایدن از آنها حمایت می‌کند، می‌خواهند بسیاری از این تغییرات را برای انتخابات آینده تحکیم کنند، از جمله برای انتخابات نوامبر ۲۰۲۲، یعنی زمانی که تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و حدود یک سوم کرسی‌های سنا در معرض رای گیری خواهد بود. به نوشته بخش انگلیسی صدای آمریکا، بسیاری از مجالس قانون گذاری ایالتی در آمریکا که تحت کنترل جمهوری خواهان است در سال گذشته میلادی بسیاری از تغییرات اعمال شده برای انتخابات ۲۰۲۰ را محدود کرده‌اند. آنها بیم آن دارند که دموکرات‌ها در صورت تحکیم این قوانین، مزیت دائمی در انتخابات پیدا کنند.

انتظار می رود چاک شومر، رهبر اکثریت سنای آمریکا، این هفته هم طرح قانونی «آزادی رأی دادن»، که قوانین انتخابات فدرال را تغییر می‌دهد، و هم طرحی که «قانون حق رأی ۱۹۶۵» را تحکیم می‌کند، به رای بگذارد. قانون حق رأی ۱۹۶۵ این امر را الزامی می‌کند که مقررات جدید ایالتی در مورد رأی گیری نیازمند تایید در سطح فدرال است.

بایدن در جورجیا همچنین از تغییر مقررات موسوم به «فیلیباستر» حمایت کرد تا این طرح‌ها به تایید برسد. فیلیباستر یک سنت در سنا است که به حزب اقلیت اجازه می‌دهد بحث‌ها را طولانی کند و رأی‌گیری را به تأخیر بیاندازد یا از آن جلوگیری کند. تغییر مقررات به دموکرات‌های سنا این امکان را می‌دهد که با اکثریت ساده و با رای کامالا هریس به عنوان رای تساوی‌شکن، قوانین را تصویب کنند.

در حال حاضر از ۱۰۰ کرسی سنا، ۵۰ کرسی در اختیار دموکرات‌ها و ۵۰ کرسی در اختیار جمهوری‌خواهان است.

کامالا هریس در حال سخنرانی در آتلانیا، ایالت جورجیا - ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲
کامالا هریس در حال سخنرانی در آتلانیا، ایالت جورجیا - ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲

بایدن گفت: «امروز من این را به صراحت بیان می‌کنم. برای محافظت از دموکراسی‌مان، از تغییر مقررات سنا به هر نحوی که نیاز باشد برای جلوگیری از این که اقلیتی از سناتورها مانع رای‌گیری در مورد حق رای شوند، حمایت می‌کنم.»

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا، گفت که او در مورد تغییر مقررات سنا، حداکثر تا ۱۷ ژانویه، روزی که آمریکایی‌ها میراث مارتین لوتر کینگ جونیور، یک فعال حقوق مدنی را گرامی می‌دارند، رای ‌گیری را برگزار خواهد کرد.

میچ مک‌کانل، سناتور ارشد جمهوری‌خواه، از این اقدام به شدت انتقاد کرده است.

او روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت که «رهبر دموکرات سنا» در تلاش است تا «صدای میلیون‌ها شهروند را خاموش کند تا یک حزب سیاسی بتواند انتخابات کشور ما را از بالا تا پایین به دست بگیرد.»

مک‌کانل همچنین اظهارات بایدن در مورد حق رای را به باد انتقاد گرفت.

دست‌کم دو دموکرات، سناتور جو منشن از ایالت ویرجینیای غربی و کرستن سی‌نما از ایالت آریزونا، همچنان مخالف تغییر قاعده فیلیباستر، حتی برای تصویب قوانین مربوط به حق رای هستند.

جو بایدن، در نزدیک به ۴۰ سال حضورش در سنای آمریکا، در برابر تغییرات فیلیباستر مقاومت کرده است، اما اکنون معتقد است که این تغییر ضروری است.

XS
SM
MD
LG