لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

جو بایدن تغییر قوانین انتخاباتی از سوی مجالس ایالتی تحت کنترل جمهوری‌خواهان را «تهاجم به آزادی» خواند


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در یک سخنرانی در شهر فیلادلفیا، محل تولد دموکراسی ایالات متحده، خواستار تصویب لایحه مربوط به اصلاح حقوق رای‌دهندگان شد، كه به دلیل مخالفت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا متوقف مانده است. این سخنرانی روز سه‌شنبه ۲۲ تیر، در حالی برگزار شد که جمهوری‌خواهان در مجالس قانون‌گذاری ایالتی تدابیر محدودکننده در مقررات رای‌گیری را به صورت قانون ایالتی در آورده و یا در تلاش در این مسیر هستند.

آقای بایدن در سخنرانی که در مرکز ملی قانون اساسی در شهر فیلادلفیا ایراد کرد، از قانون‌گذاران در ایالت‌هایی که جمهوری‌خواهان در اکثریت هستند و به دنبال برقراری مقررات محدودکننده در رأی‌گیری هستند، انتقاد کرد و اقدامات آنها را تهاجم به آزادی خواند.

بایدن گفت: «برای من مسئله روشن است. مقرراتشان عملا سرکوب انتخابات است. بزرگترین تهدید علیه رای دادن و پاک بودن فرآیند انتخابات آزاد و عادلانه در تاریخ ماست. تاکنون هیچ‌گاه این که چه افرادی آرا را می‌شمارند در نتیجه انتخابات تعیین‌کننده نبوده است. برخی از قانون‌گذاران ایالتی بنا دارند رای دادن را برای مردم دشوارتر کنند و حتی اگر رای دادید می‌خواهند این اختیار را داشته باشند که با تمسک به هر دلیلی بگویند که رای شما باطل است. آنها می‌خواهند این توان را داشته باشند که شمارش نهایی آرا را رد کرده و اگر نامزد مورد علاقه‌شان رای نیاورد به اراده مردم پشت کنند.»

جو بایدن با مخاطب قرار دادن مستقیم جمهوری‌خواهان از آنها خواست که از ادامه این اقدامات دست بکشند.

او اظهار داشت: «ما از دوستان جمهوری‌خواهم در کنگره و ایالت‌ها و شهرها و شهرستان‌ها می‌خواهیم که به خاطر خدا به پا خیزند و از این تلاش هماهنگ برای تضعیف انتخابات و حق مقدس رای دادن جلوگیری کنند. آیا خجالت نمی‌کشید؟»

اما جمهوری‌خواهان می‌گویند مقررات و قوانین مصوب مجالس ایالتی لازم الاجراست و برای جلوگیری از تقلب در انتخابات و در راستای تقویت اعتماد مردم به فرآیند رای دادن است. امری که سناتور جان کورنن جمهوری‌خواه و عضو کمیته‌های قضایی و اطلاعات مجلس سنا بر آن تاکید کرد.

سناتور جان کورنن گفت: «این ادعا که هرگونه تلاش برای جلوگیری از تقلب تلاشی غیرمستقیم در سرکوب رای‌دهندگان است، غیرصادقانه و کاملا نادرست است.»

مجلس نمایندگان که دموکرات‌ها در آن اکثریت دارند، لایحه‌ای را به تصویب رساند که اگر به صورت قانون درآید، دولت فدرال می‌تواند قوانین مصوب ایالت‌ها در محدود کردن فرآیند رای دادن را لغو کند.

با توجه به ترکیب مجلس سنا با ۵۰ سناتور دموکرات در برابر ۵۰ سناتور جمهوری‌خواه، احتمال تأیید این مصوبه مجلس نمایندگان و تبدیل آن به قانون کشوری بسیار پایین است.

در نظام فدرال ایالات متحده، این ایالت‌ها هستند که تعیین می‌کنند شهروندانشان چگونه رای بدهند و آرا چگونه شمارش شود.

امسال حداقل ۱۷ ایالت با مجالس قانونگذاری خود که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت دارند، قوانینی را تصویب کرده‌اند که به گفته دموکرات‌ها، مشارکت مردم، به‌ویژه اقلیت‌ها را در انتخابات دشوارتر خواهد کرد. ریشه این تحولات در مورد مقررات و قوانین رای‌گیری اخیر در عدم پذیرش نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا بود که نتیجه را ناشی از دزدیدن آرا مردم عنوان کرد، و بر خلاف رد شدن تمامی دعاوی حقوقی‌اش در دادگاه‌های فدرال و دیوان عالی کشور، هنوز از این ادعا دست برنداشته است. جو بایدن ادعای دونالد ترامپ را «دروغ بزرگ» ‌خواند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG