لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

دولت بایدن وام‌های دانشجویی را برای ۱۶۰ هزار وام‌گیرنده دیگر لغو می‌کند


سخنرانی انتخاباتی جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، درباره لغو وام های دانشجویی
سخنرانی انتخاباتی جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، درباره لغو وام های دانشجویی

وزارت آموزش ایالات متحده روز چهارشنبه دوم خرداد، اعلام کرد که ۷.۷ میلیارد دلار وام دانشجویی متعلق به ۱۶۰ هزار وام‌گیرنده از دولت فدرال را از طریق ترکیبی از برنامه های موجود حذف می‌کند.

با این اقدام، در مجموع بر اثر اقدامات دولت بایدن تاکنون نزدیک به ۵ میلیون آمریکایی از زیر بار ۱۶۷ میلیارد دلار بدهی به دولت فدرال بیرون می‌آیند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت: «از روز اول دولتم قول دادم که برای اطمینان از این که آموزش عالی امکانی برای طبقه متوسط است و نه مانعی برای فرصت، مبارزه کنم. هر قدر هم که مقامات منتخب جمهوری‌خواه تلاش کنند که ما را متوقف کنند، من هرگز از تلاش برای لغو بدهی دانشجویان دست نخواهم کشید.»

در اقدام اخیر، وام سه دسته از وام‌گیرندگان حذف خواهد شد: ۵۴ هزار وام‌گیرنده که در طرح جدید مبتنی بر درآمد بایدن نام نویسی کرده‌اند، ۳۹ هزار نفر که در طرح‌های درآمد محور قبلی ثبت‌نام کرده‌اند و حدود ۶۷ هزارنفر که از طریق بخشودگی وام به علت خدمات عمومی واجد شرایط هستند.

طرح جدید بایدن به نام «سیو SAVE» نسبت به طرح‌های قبلی راه سریعتری برای رسیدن به بخشودگی است و تعداد بیشتری از وام‌گیرندگان پس از رسیدن به ده سالگی بازپرداخت وامشان، امکان بخشیده شدن پیدا می‌کنند.

حتا در شرایطی که طرح «سیو» از سوی ایالت‌های جمهوری‌خواه با چالش‌های قانونی مواجه است، این بخشودگی در جریان است. گروهی از ۱۱ ایالت به رهبری کانزاس در فروردین‌ماه و گروهی از ۹ ایالت به رهبری میسوری در اردیبهشت ماه در مورد طرح بایدن این شکایت را طرح کرده‌اند که او برای بازنگری در برنامه‌های بازپرداخت فدرال باید تایید کنگره را داشته باشد.

در اقدامی دیگر، دولت بایدن در صدد تصحیح اشتباهات گذشته در لغو بدهی بعضی از وام‌گیرندگانی است که در سایر طرح‌های بازپرداخت و طرح بخشودگی خدمات عمومی نام‌نویسی کرده بودند؛ که شامل حال کسانی می‌شود که ضمن کار در بخش دولتی، ده سال از وام خود را پرداخت کرده‌اند.

دولت بایدن هر ماه بخش‌های جدیدی از بخشش را اعلام می‌کند چرا که افراد بیشتری از این سه دسته واجد شرایط می‌شوند.

وزیر آموزش و پرورش، میگل کاردونا می‌گوید که تاکنون از هر ده وام‌گیرنده یک نفر برای نوعی از تسهیلات مربوط به وام پذیرفته شده است «که یعنی از میان هر ده وام‌گیرنده حالا یک نفر فرصت مالی دارد و باری از دوشش برداشته شده است.»

دولت بایدن، هم برای لغو وام‌های دانشجویی از راه‌های ممکن تلاش کرده است، و هم تلاشش برای لغو یکباره وام‌های دانشجویی برای بیش از ۳۰ میلیون وام‌گیرنده در پنج گروه مختلف را دنبال کرده است.

هدف این طرح جدید، کمک به وام‌گیرندگانی با مبالغ بالای بهره پرداخت نشده، دریافت کنندگان وام‌های قدیمی، شرکت کنندگان در برنامه های دانشگاهی کم-ارزش و آن‌هایی است که به دلایل دیگر امکان بازپرداخت وامشان را ندارند. همچنین افرادی را که از طریق برنامه‌های دیگر واجد شرایط هستند اما درخواست بخشودگی نکرده‌اند، شامل می شود.

دیوان عالی تلاش قبلی بایدن برای لغو یکباره را رد کرد و گفت که این اقدام فراتر از اختیارات قانونی رئیس‌جمهور است ولی طرح جدید برای لغو یکباره، این بار با توجیه قانونی متفاوتی در حال انجام است.

XS
SM
MD
LG