لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

بایدن از شرکت‌‌های غذایی در آمریکا به‌دلیل کوچک‌کردن بسته‌ خوراکی‌ها انتقاد کرد


زنی به بسته بندی یک کالا در فروشگاه مواد غذایی هول فودز در نیویورک نگاه می‌کند - ۱۹ ژانویه ۲۰۲۴
زنی به بسته بندی یک کالا در فروشگاه مواد غذایی هول فودز در نیویورک نگاه می‌کند - ۱۹ ژانویه ۲۰۲۴

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز یکشنبه از شرکت‌های تولید کننده تنقلات خواست تا از آنچه «کوچک‌کردن تورمی» یا «انقباض تورمی» توصیف کرد جلوگیری کنند.

عبارت «کوچک‌کردن تورمی» که در انگلیسی یک کلمه ترکیبی برگرفته از «کوچک ‌کردن» و «تورم» است، زمانی استفاده می‌شود که شرکت‌ها برای ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها، اندازه محصولات خود را کاهش می‌دهند.

افزایش قیمت محصولات می‌تواند بر میزان فروش آن اثر منفی بگذارد چون خریداران راحت‌تر متوجه آن می‌شوند لذا برخی شرکت‌ها به جای افزایش قیمت محصول، اندازه آن را کاهش می‌دهند که ممکن است کمتر محسوس باشد.

بسیاری، این اقدام شرکت‌ها را ناپسند و یا نوعی تقلب علیه مشتری عنوان می‌کنند.

بایدن در ویدئویی که در شبکه اجتماعی ایکس، که قبلا توئیتر نامیده می شد، منتشر کرد گفت: «بعضی از شرکت‌ها سعی می‌کنند با کوچک کردن تدریجی محصولات سود غیرمنصفانه‌ای ببرند و امیدوارند که شما متوجه [کوچک‌شدن محصول] نشوید.»

او گفت: «من از شرکت‌ها می خواهم که جلوی این کار را بگیرند. بیایید مطمئن شویم که کسب و کارها اکنون کار درست را انجام می دهند.»

بایدن نامی از برند‌ها نبرد اما در ویدیوی او نام چندین برند از جمله گیترید، توستیتوز، دریتوز و بریرز نشان داده شد.

ویدیوی او پیش از بازی «سوپر بول» یا مسابقه سالانه قهرمانی لیگ ملی فوتبال آمریکایی پخش شد که میلیون‌ها آمریکایی آن را تماشا می‌کنند.

بر اساس گزارش رویترز، با اینکه به نظر می‌رسد سرعت رشد تورم در آمریکا ماه گذشته میلادی آهسته‌ شد، ۲۲ درصد أمریکایی‌ها اقتصاد را همچنان اصلی‌ترین نگرانی خود می‌‌دانند.

از زمان روی کار آمدن، بایدن برای کاهش قیمت‌های اقلام در فروشگاه‌ها تلاش کرده است. او داروسازان را به کاهش هزینه‌های انسولین و هتل‌های زنجیره‌ای را به کاهش هزینه‌ها تشویق کرده است و پس از افزایش بسیار قیمت گوشت گاو در پی همه‌گیری کووید، برای تنوع بخشیدن به صنعت بسته‌بندی گوشت تلاش کرد.

XS
SM
MD
LG