لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

اتحادیه اروپا هشدار داد روسیه در صورت حمله به اوکراین مورد تحریم «جامع و قدرتمند» قرار می‌گیرد


اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا (آرشیو)
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا (آرشیو)

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با دو روزنامه اروپایی هشدار داد اتحادیه اروپا بسته‌ای جامع و قدرتمند از تحریم‌ها را علیه روسیه، در صورت حمله این کشور به اوکراین، آماده کرده است.

اورسولا فون در لاین به روزنامه‌های آلمانی «هندزبلات» و فرانسوی «لزیکو» گفت، بسته تحریم‌ها شامل تحریم‌های مالی و اقتصادی است و افزود، بر اساس آن دسترسی روسیه به سرمایه خارجی و کنترل‌های صادراتی، به ویژه کالاهای فنی، محدود خواهد شد.

وی در ارتباط با عملیاتی شدن خط لوله نورد استریم-٢، برای انتقال گاز روسیه به آلمان و اروپا، گفت این مساله به رفتار روسیه بستگی دارد.

رئیس کمیسیون اروپا در ادامه افزود افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و برخی افراد پرنفوذ نیز احتمالا تحریم خواهند شد.

روسیه که شبه‌جزیره کریمه را در سال ۲۰۱۴ اشغال کرد و به خاک خود افزود و از جدایی‌طلبان در شرق اوکراین حمایت می‌کند، بیش از ١٠٠ هزار سرباز را در امتداد مرز های اوکراین مستقر کرده و خواستار پاسخ مثبت غرب به درخواست‌هایش تحت عنوان «تضمین‌های امنیتی» است.

این درخواست‌ها شامل عدم پذیرش اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است؛ خواسته‌ای که مورد موافقت غرب قرار نگرفته است.

XS
SM
MD
LG