لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

فرایند «انهدام تسلیحات شیمیایی آمریکا» تکمیل شد


رئیس جمهوری ایالات متحده، جو بایدن از تکمیل موفقیت‌آمیز انهدام ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا خبر داده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که این دستاورد، نه تنها تعهد آمریکا به کنوانسیون منع و گسترش سلاح‌های شیمیایی را برآورده می‌کند، بلکه اولین باری است که یک نهاد بین‌المللی حذف یک دسته کامل از سلاح‌های کشتار جمعی اعلام شده را تایید می‌کند.

جو بایدن در بیانیه‌ای از هزاران آمریکایی که وقت و تخصص خود را به این ماموریت چالش‌برانگیز اختصاص دادند، قدردانی کرد. بایدن، ضمن گرامیداشت این تحول، بر لزوم ادامه تلاش برای از بین بردن سلاح‌های شیمیایی در سطح جهانی تاکید کرد.

همزمان جو بایدن از سایر کشورها نیز خواست به کنوانسیون منع گسترش سلاح‌های شیمیایی بپیوندند، و همچنین روسیه و سوریه را ترغیب کرد تا از این معاهده پیروی کنند.

در این گزارش همچنین آمده است که رئیس جمهوری ایالات متحده از همه کشور‌ها خواست تا با اعلام آشکار برنامه‌های تسلیحاتی‌شان، از پیمان منع و گسترش سلاح‌های شیمیایی حمایت کنند تا به هدف نهایی ـ که جهان عاری از سلاح‌های شیمیایی است ـ برسیم.

پیش‌تر نیز علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد، از شکایت رسمی علیه سپاه پاسداران و فرمانده آن حسین سلامی ـ به اتهام جنایت علیه بشریت، با دست داشتن در «حملات شیمیایی» به «مدارس دخترانه» ـ به پلیس سوئد خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG