لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

اسرائیل: به حمله پیشگیرانه نزدیک نیستیم؛ ایران اورانیوم را تا حدی که خط قرمز ما است، غنی‌سازی نمی‌کند


مشاور امنیت ملی اسرائیل، روز جمعه ۹تیرماه با اشاره به خبرهایی درباره مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن به منظور کاهش تنش‌ها، گفت که در حال حاضر اسرائیل به حمله پیشگیرانه به مراکز‌ هسته‌ای ایران نزدیک نیست.

تزاچی هانگبی در مصاحبه با کانال ۱۳ اسرائیل گفت: «هنوز مشخص نیست چه نتیجه‌ای از مذاکرات هفته‌های اخیر ایالات متحده به عنوان متحد اصلی اسرائیل و ایران که هدفش محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران و کاهش‌ تنش‌ها است،حاصل شود.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل به تصمیم‌گیری برای حمله پیشگیرانه به ایران نزدیک است یا نه، گفت: «نزدیک نیستیم، چرا که ایرانی‌ها مدتی است فعالیت‌های خود را متوقف کردند و اورانیوم را تا حدی که از نظر ما خط قرمز است، غنی‌سازی نمی‌کنند.»

او افزود: «ولی ممکن است اتفاق بیفتد. بنابراین ما در حال آماده شدن برای لحظه‌ای هستیم که اگر فرا برسد، باید از مردم اسرائیل در برابر رژیم متعصبی که قصد نابودی ما را دارد و مجهز به سلاح های کشتار جمعی است، دفاع کنیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، غنی‌سازی اورانیوم ایران با درجه خلوص ۹۰ درصد را «خط قرمز» اسرائیل اعلام کرده است. ایران در سال های اخیر غنی سازی را تا درجه خلوص «۶۰ درصد» رسانده است.

مقامات ایرانی و غربی پس از شکست در احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که غنی‌سازی تهران را به ۳.۶۷ درصد رسانده بود، برای ترسیم گام‌هایی که می‌تواند جلوی پیشرفت سریع هسته‌ای این کشور را بگیرد، ملاقات کرده‌اند.

توافق سال ۲۰۱۵، غنی‌سازی اورانیوم ایران را با هدف دشوار کردن توسعه ابزار تولید تسلیحات هسته‌ای این کشور محدود کرد. ادعایی که ایران آن را رد می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و تحریم‌هایی را که اقتصاد ایران را فلج کرده بود، مجدداً اعمال کرد.

XS
SM
MD
LG