لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

هشدار جو بایدن: خطر «آخرالزمان هسته‌ای» به بالاترین حد در ۵۰ سال اخیر رسیده است


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید خطر آخرالزمان هسته‌ای به بالاترین میزان از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ رسیده است.

بایدن روز پنجشنبه با اشاره به شناخت نسبتا خوب خود از ولادیمیر پوتین، همتای روسیه‌ایش، گفت: «او وقتی درباره استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی یا سلاح‌های بیولوژیکی یا شیمیایی صحبت می‌کند، شوخی نمی‌کند.»

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، با توجه به عملکرد ضعیف ارتش روسیه در جنگ اوکراین، تهدید پوتین را باید جدی گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که هرگونه «استفاده از سلاح هسته‌ای تاکتیکی» منجر به «آرماگدون» می‌شود. اصطلاح «آرماگدون» عموما به مفهوم نبردهای آخرالزمانی و ویرانی‌های گسترده در زمین به کار می‌رود.

ولادیمیر پوتین روز ٢١ سپتامبر گفته بود روسیه «ابزارهای نابودی متنوعی دارد» و هنگامی که تمامیت ارضی‌اش تهدید شود از «تمام ابزارهای در دسترس» استفاده خواهد کرد.

مقامات آمریکایی ماه‌ها است که با اشاره به زنجیره شکست‌های روسیه در جنگ اوکراین، درباره احتمال استفاده روسیه از سلاح‌های کشتار جمعی هشدار می‌دهند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، هفته گذشته با اشاره به «بی‌پرده» بودن آمریکا با روسیه درباره «پیامدهای» استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین گفت اگر مسکو چنین مسیری را انتخاب کند با پاسخ «قاطعانه» واشنگتن روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG