لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۴

پرزیدنت بایدن وضعیت اضطراری ملی در قبال جمهوری اسلامی ایران را تمدید کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه ١٨ آبان، وضعیت اضطراری ملی در قبال جمهوری اسلامی ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در بیانیه کاخ سفید به فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ صادر شده در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹، اشاره شده‌ است. بنا بر آن فرمان اجرایی، ایران به عنوان یک «تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی، و اقتصاد ایالات متحده» شناسایی شد.

بر اساس این بیانیه، روابط ایالات متحده و ایران هنوز عادی نشده و هنوز فرایند اجرای توافق‌ها با ایران به تاریخ ١٩ ژانویه ١٩٨١ (۲۹ دی ۱۳۵۹) همچنان برقرار است. «به همین دلیل، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ و اقدامات اتخاذ شده در آن روز برای رسیدگی به آن وضعیت اضطراری، باید پس از ۱۴ نوامبر ٢٠٢١ ادامه یابد. بنابراین ... وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران را که در فرمان اجرایی ١٢١٧٠ اعلام شده است، به مدت یک سال تمدید می‌کنم.»

بنا بر بیانیه کاخ سفید، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی ١٢١٧٠ با فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ صادره در تاریخ ۱۵ مارس ١٩٩۵ متفاوت است.

این تصمیم نخستین بار در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ توسط جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا، طی یک فرمان اجرایی ریاست جمهوری گرفته شد و از آن زمان تاکنون همه رؤسای جمهوری آمریکا هر ساله آن را تمدید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG