لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

بایدن در یک نشست انتخاباتی: ترامپ مقابل دیکتاتورها ضعف نشان می‌دهد؛ ترامپ: بایدن ۶ میلیارد دلار داد ایران هیچ نداد


تابلوی تبلیغ رویداد بایدن در تماشاخانه لونت-فونتن
تابلوی تبلیغ رویداد بایدن در تماشاخانه لونت-فونتن

دوشنبه شب، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته است، در یک رویداد انتخاباتی با حضور هنرمندان شرکت کرد.

آقای بایدن، ۸۰ ساله، گفت که در انتخابات آتی ریاست جمهوری نامزد خواهد شد.

او در این مراسم که در «تماشاخانه لونت-فونتن» در منطقه منهتن واقع در شهر نیویورک شرکت کرد، درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا صحبت کرد.

خبرنگار صدای آمریکا می‌گوید حضور پلیس در حاشیه این مراسم که در محله‌ای توریستی و پررفت‌و آمد برگزار شد به شدت پررنگ بود.

پلیس در شهری به بزرگی و شلوغی نیویورک به تامین امنیت چنین مراسمی، آن هم در زمانی که سران کشورهای مختلف در آن به سر می‌برند، عادت دارد.

با این حال عبور و مرور خودروها و حتی عابران پیاده برای برقراری امنیت منطقه مدتی مختل شده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است که جو بایدن در مراسم دوشنبه شب گفت که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد چرا که به گفته او دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، «مصمم است که کشور را نابود کند.»

بایدن به حاضران در تماشاخانه لونت-فونتن گفت «دموکراسی در معرض خطر است.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «گروه‌های نفرت‌پراکن جسور شده‌اند. کتاب‌ها ممنوع می‌شود. کودکان در حالی به مدرسه می‌روند که نگران تیراندازی هستند.»

او با اشاره به شعار انتخاباتی کارزار دونالد ترامپ که «آمریکا را بار دیگر با عظمت کن!» گفت: «بگذارید تردیدی وجود نداشته باشد: دونالد ترامپ و جمهوریخواهان (حامی این شعار) او مصمم هستند که دموکراسی آمریکا را نابود کنند.»

بایدن همچنین ترامپ را متهم کرد که در برابر حاکمان مستبد ضعف نشان خواهد داد و گفت: «من هرگز در کنار دیکتاتورهایی نظیر پوتین نخواهم بود. ترامپ و دوستان «مگا»ی او (اشاره به شعار انتخاباتی ترامپ که آمریکا را بار دیگر با عظمت کن!) می‌توانند (به دیکتاتورها) تعظیم کنند اما من نخواهم کرد.»

ساعاتی پیش از سخنان جو بایدن، دونالد ترامپ در شبکه اجتماعی خود با نام «تروت سوشال» از بایدن به خاطر توافق با جمهوری اسلامی ایران برای آزاد سازی بخشی از پول بلوکه شده در قبال آزادی ۵ شهروند آمریکایی زندانی در ایران به شدت انتقاد کرد.

ترامپ در این شبکه اجتماعی نوشت «حالا ۶ میلیارد دلار برای ۵ گروگان در ایران» داده شده است. او در بخشی از نوشته خود بایدن را «بدترین و بی‌کفایت‌ترین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا» خواند.

ترامپ همچنین گفت «من ۵۸ گروگان را از کشورهای مختلف نظیر کره شمالی برگرداندم و هیچ پولی پرداخت نکردم.» ترامپ در بخش دیگری از نوشته خود گفت بایدن «۶ میلیارد دلار برای ۵ نفر داد. ایران برای پنج نفر هیچ نداد.»

هنوز کاندیدای نهایی حزب جمهوری‌خواه مشخص نیست اما بسیاری از کارشناسان می‌گویند که ترامپ کاندیدای نهایی این حزب خواهد بود چرا که او از نظر محبوبیت اختلاف بسیاری با دیگر کاندیداهای جمهوری‌خواهان دارد.

دولت بایدن از توافق با ایران برای آزادی شهروندان آمریکایی دفاع کرده است. بسیاری از آنها سال‌ها در ایران زندانی بودند. جو بایدن همچنین در بیانیه‌ای که روز دوشنبه صادر کرد از کسانی که گذرنامه آمریکایی دارند خواست به ایران سفر نکنند.

XS
SM
MD
LG