لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

مجلس نمایندگان طرح بازگرداندن پرسش شهروندی به سرشماری را تصویب کرد


مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را به منظور بازگرداندن سوال شهروندی به سرشماری در ایالات متحده تصویب کرد.

لایحه ای که در مجلس تصویب شد، یک پرسش در مورد شهروندی ایالات متحده را به پرسشنامه سرشماری سال ۲۰۳۰ بازگردانده که ایالات متحده را ملزم میکند که هنگام تعیین تعداد کرسیهای کنگره که هر ایالت دریافت می‌کند، شهروندان را در نظر بگیرد و در صورت تصویب آن در سنا، بطور بالقوه نمایندگی کنگره و کالج انتخاباتی را تغییر میدهد.

جمهوریخواهان با ۲۰۶ رای بله در برابر ۲۰۲ رای مخالف دمکراتها به تصویب « قانون نمایندگی برابر» رای دادند که توسط نمایندگان جمهوریخواه چاک ادواردز از ایالت کارولینای شمالی و وارن دیویدسون از ایالت اوهایو پیشنهاد شده بود.

با توجه به حضور میلیونها بیگانه غیرقانونی در ایالات متحده که با سیاستهای مرزی دولت بایدن تعداد آنها تشدید شده، هدف این قانون، محافظت از قدرت انتخاباتی آمریکائیها و نمایندگی کنگره با اطمینان از این است که شهروندی بیگانگان و مهاجران فاقد حق رای در سرشماری روشن شود.

چاک ادواردز پیش از تصویب این طرح در مجلس گفت: «اگر شما یک بیگانه غیرقانونی در آمریکا هستید، نباید در کنگره ایالات متحده نماینده داشته باشید. شرم آور است که دمکراتهای مجلس نمایندگان اجازه می‌دهند دستور کارهای مرزهای باز آنها مانع از عقل سلیم شود.»

دمکراتها یکپارچه با این طرح مخالفت کردند. «ایوت کلارک» یک نماینده دمکرات از ایالت نیویورک در مصاحبه‌ای که در ایکس پست شد، آشکارا به مزایای شمارش بیگانگان غیرقانونی در سرشماری اذعان کرد و گفت: «ما جمعیت مهاجری را داریم که می‌توان تعداد قابل توجهی از آنها را جذب کرد و من به افراد بیشتری فقط برای مقاصد تقسیم مجدد مرزی منطقه خودم نیاز دارم.»

سوال شهروندی به جز در یک سرشماری از سال ۱۸۲۰ تا ۲۰۰۰، در همه پرسشنامه‌های سرشماری وجود داشته. اما در ۲۰۱۰ در دولت باراک اوباما کنار گذاشته شد. دولت ترامپ در ۲۰۲۰ تلاش کرد تا مساله شهروندی را به سرشماری بازگرداند، اما دیوان عالی با اکثریت قضات مترقی با آن مخالفت کرد.

رایان واکر معاون اجرائی «هریتیج اکشن» وابسته به بنیاد محافظه‌کار هریتیج از تصویب «قانون نمایندگی برابر» حمایت کرد و گفت: مهاجران غیرقانونی و سایر غیر شهروندان نمی‌توانند رای بدهند و نباید به آنها قدرت تغییر درسرنوشت انتخابات یا تعیین نمایندگیهای کرسیهای کنگره ما داده شود. بویژه با توجه به بحران مرزی ناشی از سیاست مرزی جو بایدن که بیش از ۱۰ میلیون بیگانه را وارد کشور ما کرده، قانون نمایندگی برابر، قدرت انتخاباتی را به دست کسانی که حق رای دارند، یعنی شهروندان آمریکائی بازمی‌گرداند. چیزی که هر عضو کنگره باید از آن محافظت کند.

در سال ۲۰۱۹ و پیش از ورود میلیونها بیگانه به داخل خاک آمریکا در دوره جو بایدن، یک مطالعه توسط مرکز مطالعات مهاجرت برآورد کرده بود که غیر شهروندان آمریکائی و بیگانگان غیر قانونی در آمریکا بر تعیین سرنوشت ۲۶ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا تاثیر خواهند گذارد.

دولت بایدن در بیانیه‌ای درباره سیاستهای دولت که این هفته منتشر کرد گفت که بشدت با تصویب این طرح مخالف است ، چون اداره سرشماری وزارت بازرگانی را از انجام مسئولیت مقرر در قانون اساسی برای شمارش تعداد افراد در ایالات متحده در یک دهه باز می‌دارد.

طرح «قانون نمایندگی برابر» از سرشماری بیگانگان حاضر در آمریکا ممانعت نمیکند، بلکه تنها سوال شهروندی را به پرسشنامه ها افزوده است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG