لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۹

بايدن: قبرس می تواند بازيگر کليدی حوزه مديترانه باشد


جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا (راست) و نیکوس آناستازيادس ریيس جمهوری قبرس، ۱ خرداد ۱۳۹۳
جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا (راست) و نیکوس آناستازيادس ریيس جمهوری قبرس، ۱ خرداد ۱۳۹۳
جو بایدن معاون رییس جمهوری ایالات متحده می گوید جزیره تقسیم شده قبرس برای تبدیل شدن به یک «قطب جهانی» در مسير تولید گاز طبیعی، از جايگاه ويژه ای برخوردار است.

ديدار معاون ریيس جمهوری آمريکا روز پنجشنبه، اول خرداد ماه (۲۲ مه) از قبرس، نخستين ديدار يک مقام ارشد آمريکايی از قبرس در نيم قرن اخير است. جزیره قبرس از سال ۱۹۷۴ ميلادی تاکنون بين اقليت های ترک و يونانی تقسيم شده است.

آقای بایدن همچنین گفت از زمان کشف ذخایر گاز طبیعی در سواحل قبرس، اين کشور در موقعيت تبديل شدن به آنچه که او «یک بازیگر کلیدی» در منطقه مدیترانه خواند، قرار دارد.

وی در ادامه با بیان این که ایالات متحده آماده است به حل و فصل مسايل سياسی قبرس کمک کند گفت، اين امکان برای قبرس وجود دارد که برای رسيدن به «وحدت مجدد» به يک توافق دو منطقه ای در چارچوب يک فدراسيون دوقومی برسد. اما او هيچ گونه قولی مبنی بر تغییر در سیاست ایالات متحده در مورد این مساله نداده است.

جامعه بین المللی، از جمله ایالات متحده، حکومت یونانی قبرس را به عنوان حکومت قانونی قبرس به رسمیت می شناسد، در حالی که تنها ترکیه حکومت بخش ترکی قبرس را به رسمیت می شناسد. یونانی تبارهای قبرس طی یک همه پرسی در سال ۲۰۰۴، برنامه ای برای متحد کردن دو بخش جزیره را رد کردند.
XS
SM
MD
LG