لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

بایدن عدم حضور روسیه و چین در اجلاس گلاسکو را «اشتباهی بزرگ» خواند


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسگو - ۲ نوامبر ۲۰۲۱
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسگو - ۲ نوامبر ۲۰۲۱

جو بایدن با اعلام رضایت از حضور ایالات متحده دربالاترین سطح در اجلاس تغییرات آب و هوایی، و ایفای نقش رهبری در این اجلاس، از عدم حضور همتایان روسی و چینی در این اجلاس انتقاد کرد و تصمیم آنها را »اشتباهی بزرگ خواند.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در این باره گفت: «من گفتم که عدم حضور چین و روسیه و عربستان سعودی خود یک مشکل است. اما ما حاضر شدیم و با حضورمان تأثیر عمیقی بر نحوه نگاه جهان به آمریکا و نقش رهبری ما ایجاد کردیم. من فکر می‌کنم که این یک اشتباه بزرگ بوده، کاملاً صادقانه می‌گویم عدم حضور چین یک اشتباه بود. بقیه جهان به چین نگاه می‌کنند و می‌گویند که آنها چه ارزش افزوده‌ای در این اجلاس داشتند. و عدم حضورشان بر توانایی تأثیرگذاری بر مردم سراسر جهان و شرکت کنندگان در اجلاس اقلیمی کاست. این مورد برای روسیه نیز صادق است.»

پرزیدنت بایدن در ادامه سخنرانی خود در کنفرانس خبری با اشاره به تاثیرات مخرب تغییرات اقلیمی در مناطقی با آب و هوای قطبی، به آتش سوزی در جنگل‌های نواحی تندرا در روسیه اشاره کرد و گفت یکی از دستاوردهای اجلاس ،برنامه‌ریزی برای مقابله با جنگل‌زدایی است.

وی گفت: «ما باید شتابان بر پیشرفت‌های خود بیافزاییم. بر پایه توافقی که امروز حاصل شد، بیش از ۱۰۰ کشور که ۸۵ درصد از جنگل‌های جهان را در خود دارند، با توقف و معکوس کردن جنگل‌زدایی از جنگل‌های جهان تا سال ۲۰۳۰ موافقت کردند. تحقق آن کمی بلندپروازانه است، اما به این نوع نگرش نیاز داریم. آمریکا مفتخر است که آغاز‌گر و حامی آن باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا، در روز نخست کنفرانس تغییرات آب و هوایی ضمن اعلام اینکه آمریکا به تعهدات خود برای مقابله با تغییرات اقلیمی پیوسته است، وعده داد که دولتش در این زمینه با شدت بیشتری به دیگر کشورها کمک کند. یکی از اقدامات جدید آمریکا، پیشنهاد برای تصویب پیمانی جهت کاهش نشت گاز متان در جهان است.

متان که مصرف صنعتی و خانگی دارد، یکی از قوی‌ترین گازهای گلخانه‌ای است که به تغییرات اقلیمی منجر می‌شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG