لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

رواج روایات انجیلی در سینمای هالیوود


صحنه ای از فیلم پسر خدا
صحنه ای از فیلم پسر خدا

چه عاملی موجب موفقیت فیلم های مذهبی می شود؟

می گویند انجیل بزرگترین داستانی است که تا به حال روایت شده، پس تعجبی ندارد که در نزدیک به صدسال اخیر الهامبخش هالیوود بوده است.

گرایش به تولید فیلم هایی براساس انجیل همچنان قوی است؛ و انتظار می رود سینما تنها امسال ۱۶ فیلم مذهبی بیرون بدهد. بعضی از این فیلم ها چندهفته بعد از اکران به فراموشی سپرده می شود، ولی بعضی دیگر طرفداران بسیاری پیدا می کند و سال ها برسر زبان ها می ماند.

پسر خدا، فیلمی درباره حضرت مسیح از هفته گذشته روی پرده نقره ای اکران شد و در گیشه سینماها غوغا کرده است. در سراسر آمریکا کلیساها سینماها را اجاره می کنند تا اعضا به تماشای فیلم بروند.

مارتین اولیور استاد فلسفه در دانشگاه آمریکایی می گوید هدف فیلم هایی که چهره ای محبوب از حضرت عیسی نشان می دهند، عمدتاً مسیحیان هستند؛ و در واقع همان چیزهایی را نشان می دهند که شما فکر می کنید راجع به او می دانید.

سازندگان فیلم های مذهبی با توجه به اکران موفقیت آمیز فیلم «مصائب مسیح»، نگران به خطر افتادن سرمایه شان نیستند. مصائب مسیح ساخته مل گیبسون که سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳) اکران شد، یک میلیارد دلار در سراسر دنیا فروش کرد.

آقای گیبسون دید هنری هم داشت. به گفته آقای اولیور، تصویر خشونت باری که از مصائب حضرت عیسی ترسیم کرد، مردم دنیا را مسحور کرد. اما پسر خدا به هیچ وجه با فیلم گیبسون برابری نمی کند، و ممکن است گروه مخاطبان آن خیلی زود کم شود.

برخلاف پسر خدا، فیلم نوح ساخته دارن ارونوفسکی داستانی سنگین و برگرفته از انجیل درباره پایان دنیا را به تصویر کشیده است. به گفته آقای اولیور:

- آرونوفسکی در فیلم نوح خشم خدا را به تصویر کشیده، خدایی که احتمالاً نمی خواهیم بهش فکر کنیم، خدایی که با انسان دوست و صمیمی نیست، و به این مفهوم، برداشت آرونوفسکی، برداشت مسیحیت از حضرت نوح نیست.

نوح آرونوفسکی بیشتر به روایت تورات وفادار مانده است، روایتی که یهودیان، مسیحیان و مسلمانان به یکسان به آن باور دارند. در مکزیک – که بیشتر مردمش کاتولیک هستند – از این فیلم استقبال متوسطی شد. آن را تصویری تیره از نوح دانستند که در حد شآن پیامبر به او احترام نگذاشته است.

بسیاری از مسلمانان هم با فیلم مخالفند، چون اسلام کشیدن چهره پیامبران را منع کرده است.

با این حال، ممکن است فیلم نوح با مخاطبانی که پیامی زیست محیطی در آن می یابند، ارتباط برقرار کند: «یا از طبیعت نگهداری کنید و یا با آن بمیرید.» جلوه های ویژه فیلم هم بسیار تأثیرگذار است.

به نظر آقای اولیور، حتی بهترین فیلم های مذهبی هم موفقیتشان نسبی است.

اما اگر فیلمی دید هنری، پیامی قدرتمند و داستانی گیرا داشته باشد، چشم و روح بیننده را به ضیافت خواهد برد.
XS
SM
MD
LG