لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

مریم(مادر عیسی مسیح)


مریم (مریم مقدس یا مریم عذرا) مادر عیسی مسیح است که در عهد جدید کتاب مقدس و قرآن، دو کتاب مقدس مسیحیان و مسلمانان، از او به عنوان مادر مسیح و کسی که وحی بر او نازل شده یاد شده است.

به نوشته کتاب مقدس، مریم زنی یهودی بود از اهالی ناصره در جلیل و مادر مسیح. در کتاب مقدس او از طریق دم الهی حامله می شود.

مریم در اسلام و قران نیز جایگاهی مقدس دارد. مسیحیان برای پسر او عیسی خصلت مسیحایی یا زنده کردن مردگان قائلند و او را خدا در هیئت پسر می دانند. اما مسلمانان عیسی را یکی از پیامبران خدا می دانند که به شکل پسر خدا، و نه خدا، برای هدایت بشر فرستاده شده است.

مریم در انجیل های متی و لوقا باکره معرفی شده است. مسیحیان بارداری او را معجزه می دانند و معتقدند که مریم از دم روح القدس بارگرفته است. اما مسلمانان معجزه بارداری مریم را به فرمان خدا نسبت می دهند. بارداری مریم در زمانی که به نامزدی یوسف درآمده اما هنوز به خانه او نرفته بود روی داد. یوسف مریم را به بیت اللحم برد و عیسی در آنجا به دنیاآمد. نامزدی مریم با یوسف در ۱۲ سالگی او روی داد و عیسی یک سال بعد به دنیاآمد. بنا به انجیل لوقا جبرئیل بر مریم جلوه گر می شود و به او بشارت می دهد که خداوند از میان زنان اورا برای مادری عیسی برگزیده است.

مریم در مراسم تصلیب عیسی حضور داشت و گفته می شود که از نخستین گروندگان به دین عیسی بوده است. او محترم ترین و مقدس ترین شخصیت زن در مسیحیت است. در مکتوبات آخر زمانی مسیحی او هرگز نمرده و روح و جسمش هردو پس از پایان دوران اقامتش بر کره خاکی، به آسمان رفته است.

مسیحیان از هر فرقه و آیین او را «مادر خدا» و «حامل خدا» می دانند. با این حال مریم در آیین ها و مذهب های مختلف مسیحیت مورد تلقی های گوناگون قرار دارد. مذهب کاتولیک بیشترین اهمیت را برای مریم قائل است حال آن که در آیین پروتستان ها بتدریج از اهمیتش کاسته شده است.

مریم در روایت های اسلامی همراه با خدیجه، فاطمه، و آسیه همسرفرعون، یکی از چهار زن برگزیده جهان است.
XS
SM
MD
LG