لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۵

سناتور بن کاردن: بی اعتمادی به تهران اساس توافق فراحزبی سنا ست


سناتور بن کاردن: بی اعتمادی به تهران اساس توافق فراحزبی سنا است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

سنای آمریکا روز پنجشنبه در نمایش توافقی فراحزبی، مصوبه کمیته روابط خارجی سنا درباره توافق اتمی با ایران را با ۹۸ رای موافق در برابر تنها یک رای منفی تصویب کرد.

اکنون با تصویب این طرح هر توافق نهایی اتمی میان قدرت‌های جهان با ایران باید برای بازنگری و تصویب یا رد به کنگره ارجاع شود.

تصویب این طرح به تعبیر باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا و یکی از دو طراح اصلی آن، ابراز وجود کنگره در محدود کردن اختیارات رییس جمهوری آمریکا بود:

« این نخستین بار طی ۸ سال و اندی خدمت من به‌عنوان سناتور است که کنگره با ابراز وجود،قدرتی را که به پرزیدنت اعطا شده بود پس می‌گیرد».

سناتور دمکرات بن کاردن نیز گفت یک اشتراک فکری فراحزبی در کنگره وجود دارد و آن بی اعتمادی ما به تهران است. او گفت بر این اساس ،

«باید در پی توافقی نهایی باشیم که قابل اثبات، و شفاف باشد و بازرسی های سرزده اتمی را امکان پذیر کند تا اگر تخطی ای مشاهده شود، تحریم ها از سرگرفته شود».»

با تصویب این طرح اکنون لغو یا ایجاد تسهیل بیشتر در اعمال تحریم‌های کنگره علیه ایران تنها با موافقت کنگره صورت می‌گیرد.

میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا نیز پیش از تصویب طرح بر این نکته تاکید کرده و خواستار رای مثبت سناتورها شده بود.

موافقت جمعی سنا، پس از ماه‌ها بحث فشرده در مورد بهترین شیوه برای دخیل بودن در مذاکرات و توافق نهایی با ایران صورت گرفت، و با بحث و جدل هایی که میان جمهوری‌خواهان و دمکرات‌ها بر سر دعوت از نخست وزیر اسرائیل به سخنرانی در کنگره روی داد و نیز درپی اعلام جرم علیه سناتور دمکرات رابرت منندز که یکی از دو طراح اصلی طرح بود، دچار پیچیدگی و تاخیر شد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا قبل از تصویب طرح گفته بود اگر تغییر عمده ای در طرح روی ندهد، آن را وتو نخواهد کرد.

در دوهفته اخیر، تصویب این طرح در سنا با اختلاف بر سر متمم‌های پیشنهادی جمهوری‌خواهان به مخاطره افتاد. ولی سرانجام طرح بدون هیچ‌یک از متمم‌ها و تنها با یک رای منفی سناتور تام کاتن تصویب شد.

XS
SM
MD
LG